Tedarik zinciri yönetiminde tedarikçinin yönettiği stok ve bir uygulama
Vendor managed inventory in supply chain management and an application
  1. Tez No: 232531
  2. Yazar: NEBİ YÖRÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAKİR ESNAF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, geleneksel tedarik zinciri yönetimi modeline bir alternatif olarak geliştirilen tedarikçinin yönettiği stok sistemi incelenmiştir. TYS sisteminin faydalarını anlayabilmek için öncelikle tedarik zinciri, stok ve stok modelleri hakkında literatür çalışmaları derlenmiştir. Ardından TZY sistemi içerisinde yer alan yeni modellerden bahsedilmiş ve bu modellerden bir tanesi olan TYS sistemi detaylı olarak analiz edilmiştir.Çalışmanın daha iyi anlaşılması için geleneksel sistemde yer alan ekonomik sipariş miktarı modeli incelenmiş ve ESM modelinin TYS sistemi altında nasıl sonuçlar ortaya koyduğu beyaz eşya sektöründe yapılan bir uygulama ile aktarılmıştır.Çalışmanın sonucunda TYS sisteminin müşteriler için iyi bir dış kaynak kullanımı olduğu ve tedarikçi için de, elde bulundurma maliyetlerinin artmasına rağmen toplam sistem maliyetlerinde düşme sağladığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, vendor managed inventory, as an alternative to traditional supply chain management model, is presented. To achieve the benefits of VMI system, firstly a literature research is been carried out for supply chain management, inventory and inventory control systems. Then, some new models in supply chain management are discussed and one of these models such as VMI, is analyzed widely.To be able to understand this study clearly, the economic order quantity model in traditional supply chain model is analyized and then the results of EOQ model under VMI is discussed with an application in white good industry.As a result of this study, it is been observed that, VMI system is better for the customer to outsource their operations and altough inventory holding cost is increased for the supplier, but the total system cost is reduced.