Yüzey koruyucu kaplamalarda akrilik-poliüretan reçinelerin kullanılması
The application of acrylic-polyurethane resins on surface protective coatings
- Tez No: 232532
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ GÜRKAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
bu tezde akrilik-poliüretan polimer sistemlerinin metal yüzey kaplama formülasyonlarının kullanımı, ekonomik ve uygulama özellikleri açısından incelenmiştir. bu amaçla farklı akrilik-poliüretan hibrit polimerleri yağ alma dışında herhangi bir metal yüzey hazırlık işlemi yapılmamış paslanmaz çelik yüzeylere çekme yöntemi ile uygulanmıştır. oluşan filmlerin karakterizasyonu için; film oluşturma özelliği kimyasal dayanım, minimum film oluşturma sıcaklığı, sertlik tayini ( Din 53 157 ),adezyon (ASTM D3359-76 ), dokunma kuruması tayini ( ASTM D1640-69 ) ve darbe dayanımı ( FTMS 6226 ) tespit çalışmaları yapılmıştır.Yasal düzenlemeler ve Pazar talepleri göz önüne alınarak farkl akrilik-poliüretan hibrit sistemlerinin solvent içermeyen formülasyonları solventli formülleri ile karşılaştırılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda Tablo 3.1 de verilen formüle ait kaplama filminden en uygun sonuç alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis; the application of acrylic polyurethane polymer systems on metal surface coating formulations in terms of economy and application properties are examined.For this purpose, different acrylic polyurethane hybrid polymers are applied on stainless steel surfaces, which have no surface treatment except oil-removing by drawdown method. For existing film characterization; hardness test ( DIN 53 157 ), adhesion test (ASTM D3359-76 ), first dying test ( ASTM D1640-69 ), impact test ( FTMS 6226 ), chemical stability test and minimum film existing temperature test were done. With the consideration of legal treatments and industrial offers; different acrylic polyurethane hybrid systems include non-solvent formulation are compared with the solvent based formulations.As a result of the experimental studies, the most suitable result is taken from the formula of coating film which is given at table 3.1