Derin gökyüzü taramasında yıldız popülasyonları
Stellar populations in deep sky survey
- Tez No: 232553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, D4 alanının MEGACAM u g r i z fotometrisi ile yıldızların galaksilerden ayırımı yapılarak, F ve G spektrel tipten alan yıldızları için, yıldız popülasyonlarının ayırımı, metal bolluğu dağılımı, metal gradiyenti çalışılmıştır. 834 yıldızın metal bolluğu dağılımında yıldız popülasyonlarının ortalama metal bolluğu değeri, kalın disk, yıldızlar halosu ve VMP yıldızları için elde edilmiştir. Kalın diskte ortalama metal bolluğunda bir metal gradiyenti tespit edilememiştir.Yıldızlar halosu için elde edilen ortalama metal bolluğu değeri, Allende Prieto ve ark. değeri ile uyum içerisindedir.Metalce çok fakir VMP yıldızları için bulunan bolluk değeri, Carollo ve ark. a ait SDSS DR5 verilerinden elde edilen bolluk değeri ile oldukça uyum içerisindedir.
Özet (Çeviri)
In this study we have separated stars from galaxies by using MegaCam u g r i z photometry in D4 field. We have studied the metal abundance and metallicity gradient of Galactic stellar populations in CFHTLS D4 field. Our mean abundance values, which are derived from the metallicty distribution of 834 distant F and G type stars ,the thick disk, stellar halo, and VMP stars, respectively. No vertical abundance gradient for the thick disk is detected.Derived abundance value for stellar halo is in agreement well with the one of Allende Prieto et al.A metallicity peak for VMP stars is in good agreement with given by Carollo et al. from the spectroscopic and kinematic data of SDSS DR5.