İstanbul Tuzla Koyu deniz dibi ve kıyı çökellerinin mühendislik jeolojisi
Engineering geology of bottom and coast sediments in the Tuzla Bay of Istanbul
  1. Tez No: 232555
  2. Yazar: BARBAROS ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZKAN CORUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, Tuzla Koyu Deniz Dibi ve Kıyı Çökellerinin Mühendislik Jeolojisi konulu yüksek lisans tez çalışması olarak hazırlanmıştır. Bu kapsamda Mühendislik özelliklerinin belirlenmesine yönelik olarak kıyı çökelleri üzerinde yapılmış mevcut dokuz (9) adet sondajlı jeoteknik çalışma ve deniz dibi çökellerinin mühendislik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla da dokuz (9) adet çökel numunesi birleştirilmiş zemin sınıflama sistemine göre sınıflandırılmıştır. Tüm veriler birlikte değerlendirildiğinde; deniz tabanı çökel dağılımı, çakıl oranı en fazla % 12.26, kum oranı % 1.06 - % 28.98, silt oranı % 41.98 - % 69.58, kil oranı ise % 26.5 - % 56.02 arasındadır. Dane boyu dağılımına göre kıyılarda kumlu çamur, üzerinde silt merceği ve derinliğin artmasıyla çamur biriminin saha genelinde dağılım yaptığı belirlenmiştir. İndeks özellikleri değerlendirildiğinde ise deniz tabanı birleştirilmiş zemin sınıflamasına (U.S.C.S) göre OH, OL ve CH sınıfı birimlerden oluşmaktadır. Kıvam limitleri, tane boyu analiz sonuçları ile birlikte değerlendirildiğinde, deniz tabanındaki birimlerin zayıf dayanımlı zeminlerden oluştuğu belirlenmiştir. Kıyı çökellerinin ise, çakıl oranı en çok % 20.11, kum oranı % 4.30 - % 72, silt-kil oranı ise % 13.41 - % 95.70 arasında değişmektedir. Kıyı çökelleri mühendislik özellikleri değerlendirildiğinde ise CL sınıfı zeminlerin az plastik ve plastik davranış, CH sınıfı zeminlerin plastik davranış, SC sınıfı zeminlerin ise plastik ve az plastik davranış, SM-SC sınıfı zeminlerin ise az plastik veya plastik olmayan davranış, SM sınıfı zeminlerin ise plastik olmayan davranış gösterdiği belirlenmiştir. Kıyı çökellerinin, düşük kohezyon ve içsel sürtünme açıları nedeniyle zayıf dayanımlı zeminlerden oluştuğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Engineering Geology of Tuzla Bay Bottom and Coast Sediments was studied for MSc degree thesis. The study included sea and land investigations. Engineering geology section consisted of nine geotechnical drilling holes data on Tuzla Coast and nine of sediment samples taken in Tuzla Bay. Samples obtained through drilling of Tuzla Coast and Tuzla Bay were classified based on U.S.C.S classification system. All of the data were utilized together to designate Engineering Geology of Tuzla Bay Bottom and Coast Sediments. Bottom sediments contained maximum gravel ratio as % 12.26, sand % 1.06 - % 28.98, silt % 41.98 - % 69.58, and clay % 26.5 - % 56.02 Grain size distrubiton of sea floor shows that the first layer is sandy mud spread on shore but this layer contains a silty lens and second layer is mud spread on floor and increases with depth. Index properties of these layers yield that on U.S.C.S system are OH, OL and CH group soils. These properties were evaluated together to describe bottom sediments consisting of low lean materials. Coast sediments consist of % 20.11 gravel, % 4.30 - % 72 sand, and % 13.41- % 95.70 silt-clay. Engineering properties of coast sediments show that CL group soil is plastic and semiplastic and CH group soil is plastic; SC group soil is plastic, semiplastic; SM - SC group soil is nonplastic, semiplastic; SM group soil is nonplastic. These fetures were assessed together to describe coast sediments consist of low lean materials because their low cohesion and low inner friction angle.