Marmara Denizi İstanbul kıyılarında PAH ve organokörlü pestisidlerin HPLC ile tayini ve sediment jeokimyası
The determination of PAH and organochlorine pesticides in the Marmara Sea, the cost of Istanbul by hplc and sediment geochemistry
  1. Tez No: 304532
  2. Yazar: ÖMER SUAT TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL ERÇAĞ, DOÇ. DR. NURAY BALKIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Kimya, İşletme, Marine Science, Chemistry, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimyasal Oşinografi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Marmara Denizi İstanbul kıyı bölgeleri atık su deşarjları, nüfus artışı ve yoğun gemi trafiğinden güçlü bir şekilde etkilenmektedir. İstanbul Boğazı'nın oşinografik özellikleri yoğun bir şekilde çalışılmış olmakla beraber boğaz ekosisteminde önemli kirleticilerden olan PAH, pestisit ve ağır metal analizlerini kapsayan detaylı bir çalışma yapılmamıştır. Poliaromatik hidrokarbonların (PAH) ve pestisitlerin çevrede bulunma sıklığı ve insan sağlığı üzerindeki zararlı etkileri nedeniyle bu bileşikler, pek çok alanda ön plana çıkmakta ve bunların bir karışımdan ayrılarak tayinleri önem kazanmaktadır. Ayrıca ağır metaller ile bu moleküllerin korelâsyonunun yapılması bu çalışmanın iyi yönetim stratejilerinin geliştirilmesinde ve risk değerlendirme uygulamalarında veri tabanı oluşturacağı düşünülmektedir. Sediment örnekleri İstanbul Boğazı giriş ve çıkışı, Büyükçekmece, Küçükçekmece, Moda Koyu, Tuzla tersane bölgesi kıyı ve açığından olmak üzere 7 bölgeden toplanmıştır. Bu çalışmada deniz ortamında sedimente birikmiş antropojenik ve biyojenik kaynaklardan doğan 8 ayrı PAH ve pestisit molekülünün analizi yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) yöntemiyle, ağır metal analizleri ise çözünürleştirme işleminden sonra atomik absorpsiyon spektroskopisi (AAS) ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Marmara Sea, the cost of Istanbul region have been severely affected due to not only growing population but also heavy vessel traffic that cause environmental pollution. Even though the oceanographic properties of the Bosporus have been widely studied, a detailed study on pesticides, heavy metals and PAHs (polyaromatic hydrocarbons), which are major pollutants in water ecosystem, has yet to be done. Since PAHs and pesticides are commonly found in nature, and have been proven to cause numerous negative health effects, the determination of these compounds in aqueous solutions has become very important in various fields. In addition, having a correlation study between heavy metals and PAHs would be very useful to create a database in order to develop new management and risk assessment strategies. In this study, sediment samples were collected from seven locations, including the Bosporus entry and exit points, Büyükçekmece, Küçükçekmece, Moda Bay, and the coastal points of the Tuzla Shipyard. The eight different PAH sediments and pesticides that come from anthropogenic and biogenic sources were analyzed by high performance liquid chromatography (HPLC), while the heavy metal analysis was performed by atomic absorption spectrometry (AAS).