Kocadüz (Hendek) yöresindeki doğu kayını (Fagus orientalis lipsky) doğal gençliklerinde vitalite ve büyüme formları üzerine araştırmalar
Research on the oriental beech (Fagus orientalis lipsky) on natural generation's vitality and growth form class in districh Kocadüz (Hendek)
  1. Tez No: 232564
  2. Yazar: NEJDET BALCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER H. ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Silvikültür Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, Kocadüz (Hendek) yöresindeki Doğu Kayını doğal gençliklerinde vitalite ve büyüme formu sınıfları araştırılmıştır. Kayın doğal gençliklerinin, farklı vitalite ve büyüme formu sınıflarına dağılımları, bu farklı sınıflardaki bireylerin ?Honowski Işık Faktörü? değerleri ile boy arasındaki ilişkileri; üst, orta ve alt yamaçta ayrı ayrı araştırılmıştır.Araştırma sonucunda 5 yaşındaki Kayın doğal gençliklerinde aşağıdaki bulgular elde edilmiştir:?Araştırma alanında yapılan ön çalışma ile vitalite sınıflarında yanlızca sağlıklı bireyler bulunduğundan sağlıklı bireyler için 4 ayrı vitalite ve büyüme formu sınıfı oluşturulmuştur.?Tüm örnek alanlarda vitalite ve büyüme formu sınıflarının tamamının bulunduğu belirlenmiştir.?Vitalite ve büyüme formu sınıflarından 1. ve 4. sınıf en az iken, 2. ve 3. sınıfın en fazla olduğu ortaya konulmuştur.?1.Vitalite ve büyüme formu sınıfının ?Honowski Işık Faktörü? değerinin diğerlerinden daha yüksek olduğu belirlenmiştir.?Boy büyümesinin en fazla 1. vitalite ve büyüme formu sınıfında olduğu belirlenmiştir.?Üst, orta ve alt yamçlarda yukarıda belirtilen özellikler açısından yamaçlar arası farklılık belirlenmemiştir.Vitalite ve büyüme formu sınıflarının ayrıntılı olarak incelendiği bu çalışma; orman bakımı işlemlerinin yapılması, meşcere sürekliliği, vitalitesi ve stabilitesi açısından oldukça önemli olabilecektir. Nitekim vitalite sınıfı yüksek olan bireylerin aynı zamanda sağlık durumu ve büyüme potansiyeli de yüksektir.
Özet (Çeviri)
In this study, vitality and growth form class of Oriental Beech on natural generation period was investigated in district of Kocadüz (Hendek). Dispersal to different vitality and growth form classes are examined, correlation between ?Honowski Ligth Factor? and length of individuals in which every different class on the top, middle and bottom hillside seperately.As a result of this study following results were obtained for 5 years old beech on natural generation:?It was obtained from preliminary work performed on investigation area, that 4 different vitality and growth form classes are constituted because of there are only healthy indivuals in vitality classes.?It was determined that all vitality classes are found in all sample areas.?It was identified that there are individuals from second and third vitality and growth form classes at most and individuals from first and fourth ones at least in all sample areas.?It was verified that Honowski Light Factor of first vitality and growth form class is the maximum.?The maximum increasing value of length was determined on first vitality and growth form class.?It was determined that there was no difference on the top, middle and bottom hillside for the features of five parameters mentioned above.In this study, it was determined that the maintaining of forest according to vitality and growth form class could be an important parameter on continuity,vitality and stability of canopy. Therewithal individuals in the best vitality class have a high potential of health and growth