Atık PET'den üretilen kısa yağlı alkid reçinlerinin amino reçineleri ile modifikasyonu
The modification of short oil alkyd resins prepared from waste PET by amino resins
- Tez No: 232567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE GÜÇLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, atık polietilen tereftalat (PET), propilen glikol (PG) ve dipropilen glikol (DPG) kullanılarak çinko asetat katalizörlüğünde depolimerize edilmiştir. Glikoliz reaksiyonlarında PET/glikol mol oranı ½ olarak alınmıştır. Glikoliz ürünleri, ftalik anhidrit, gliserin ve yağ asidi karışımı ile reaksiyona sokularak kısa yağlı alkid reçinelerinin üretiminde kullanılmışlardır (APETPG and APETDPG). Referans alkid reçineleri ise, ftalik anhidrit, gliserin, yağ asidi karışımı, PG yada DPG'den hazırlanmışlardır (AREFPG and AREFDPG). Reaksiyonların ilerleyişi asit indisi tayini ile takip edilmiştir. Alkid-amino reçineleri, alkid ve amino reçinelerinin üre-formaldehit, melamin-formaldehit, üre- formaldehit/melamin-formaldehit 1/1 w/w) belli oranlarda (% 70 alkid-% 30 amino, %60 alkid-% 40 amino, %50 alkid-%50 amino) karıştırılması ile hazırlanmışlardır. Alkid-amino reçine filmlerinin olgunlaşma reaksiyonları 140oC'de gerçekleştirilmiştir.Alkid-amino reçinelerinin kuruma zamanı, sertlik, aşınma dayanımı, darbe dayanımı adhezyon, alkali dayanımı, asit dayanımı, su dayanımı gibi fiziksel ve kimyasal özellikleri ile termal oksidatif bozunma dayanımı (termo gravimetrik analiz, TGA ile tayin edilmiştir) ve jel süreleri incelenmiştir. PET esaslı reçinelerin özellikleri referans reçinelerin özellikleri ile karşılaştırılmış ve PET esaslı reçinelerin, referans reçineler ile benzer özellikler gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Waste polyethylene terephthalate (PET) flakes were depolymerized by using propylene glycol (PG) and dipropylene glycol (DPG) in the presence of zinc acetate as catalyst. Glycolysis reaction products of waste PET obtained by using PET/EG molar ratio 1/2. Glycolysis products were reacted with phthalic anhydride, glycerine, and fatty acid mixture to get short oil alkyd resins (APETPG and APETDPG). Reference alkyd resince were prepared with phthalic anhydride, glycerine, fatty acid mixture, PG or DPG (AREFPG and AREFDPG). The reactions were followed with acid value. Alkyd-amino resins were prepared by mixing of alkyd and amino resins (urea-formaldehyde, melamine-formaldehyde, urea-formaldehyde/melamine-formaldehyde 1/1 w/w) in various proportions (% 70 alkyd-% 30 amino, %60 alkyd-% 40 amino, %50 alkyd-%50 amino). Curing reactions of alkyd amino resin films were carried out at 140oC.The physical and chemical properties such as drying time, hardness, abrasion resistance, impact resistance, adhesion, water resistance, alkaline resistance, acid resistance, thermal oxidative degradation resistance (with thermogravimetric analysis, TGA) and gelation time of these alkyd-amino resins were investigated. The waste PET based resins were compared with the reference resin and the properties of the waste PET-based resins were found to be compatible with the properties of the reference resins