Yeni nesil kablosuz heterojen ağlarda QoS routing algoritmaları
QoS routing algorithms in the next generation wireless heterogeneous networks
- Tez No: 232568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. HALİM ZAİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
İletişim teknolojilerindeki büyük gelişmelerle birlikte, Kablosuz Kişisel İletişim Sistemleri tüm dünyada hızla yayılmakta . Mobil kullanıcılar her an ve her yerden birbirleriyle iletişim kurmayı ve internete ulaşmayı isterler. Bu nedenle, kablosuz ağ servisleri mobil kullanıcılara yer ve zaman kısıtlaması olmayan iletişim olanağı ve kullanıcıların konumları ne olursa olsun bilgiye erişimi sağlamak zorundadır.İkinci jenerasyon mobil iletişim sistemlerinin ortaya çıkmasıyla bir çok kablosuz iletişim sistemi hayatımıza girerek, bu sistemler arasında haberleşmeyi daha uygun hale getirmişlerdir. Mevcut bu sistemler farklı ihtiyaçları karşılamak için birbirlerinden bağımsız olarak dizayn edilmiş, uygulanmış ve çalışmıştır.Kablosuz heterojen sistemlerin entegresi; kablosuz endüstri dünyasında bir devrime yol açacaktır.Bu çalışmada yeni nesil kablosuz heterojen ağlarda QoS Routing algoritmalarının çalışma mekanizmaları ve performansları incelenmiştir. Kural tabanlı bir metodoloji olan QRA (Quality of Service Routing Algoritması)'in çeşitli durumlar karşısında sistem üzerindeki performansa etkisi gözlenmiştir.1.Bölüm'de (Giriş) bu tez çalışmasının amacı ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır.2.Bölüm'de (Genel Kısımlar) bu tez çalışmasının anlaşılabilmesi için gerekli olan kavramlar, örneklerle de desteklenerek anlatılmıştır.3.Bölüm'de (Malzeme ve Yöntem) bu tez çalışmasında kullanılan yöntemler detaylı bir şekilde açıklanmış, QRA (Quality of Service Routing Algoritması)'ın çalışma prensibi üzerinde durulmuştur.4.Bölüm'de (Bulgular) 3.bölümde ele alınan algoritma ile gerçekleştirilen bir simülasyon çalışması incelenerek, bu çalışmayla elde edilen değerler şekil ve grafikler yardımıyla gösterilmiştir. Değişen parametrelere göre sistem performans karşılaştırılması yapılmıştır.5.Bölüm'de (Tartışma ve Sonuç) gerçeklenen algoritma ve Bulgular bölümünde gösterilen değerler ele alınarak bu tez çalışmasının konusu ile ilgili genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the great progress at the communication technologies, Wireless Personal Communication Systems (WPCS) are now widespread all over the world. Mobile users require communicating with each other and access Internet anytime and anywhere,therefore wireless network services must accommodate mobile users with ubiquitous communicating capability and information access regardless of user location.As the second generation mobile communication services have been explosively expanded worldwide, a number of wireless communication systems are getting into our life providing us more and more convenient ways to access to the Internet as well as to communicate with others. These ubiquitous systems are independently designed, implemented and operated to meet different requirements on mobility, data rate, service type.Seamless integration of heterogeneous wireless systems will bring a revolution to wireless industrial world.In this study, QoS Routing algorithms? working mechanisms in the next generation wireless heterogeneous networks and their performance are investigated. The impact of the QRA (Quality of Service Routing Algorithm) which is a policy based methodology is observed in various cases to system performance.In Chapter 1, the main objective of this thesis is explained in details.In Chapter 2, the concepts that are necessary to understand this thesis are explained by the support of examples.In Chapter 3, the terms that are used in this thesis are explained, the working principles of QRA (QoS-Aware Routing Algorithm) are emphasized.In Chapter 4, a simulation study which is executed with the algorithm that was carried out in Chapter 3, is examined. The values that are obtained by this study are showed with figures and graphs. According to the varying parameters, the comparison of the system performance is made.In Chapter 5, a general assessment is made about the working theme of this thesis by discussing the materialized algorithm and the values that were shown in Chapter 4.