Effect of temperature on collective dynamics of proteins: A time series analysis
Sıcaklığın proteinlerin kolektif dinamikleri üzerine etkisi: Bir zaman serileri analizi
  1. Tez No: 232583
  2. Yazar: ÖZLEM TÜRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PEMRA DORUKER TURGUT, YRD. DOÇ. DR. BURAK ALAKENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Moleküler Dinamik simülasyonları proteinlerin iç hareketlerini analiz etmek için kullanılır. Bu tezde, dihidrofolat redüktazın (DHFR) apo formunun ve triozfosfat izomerazın (TIM) hem apo hem de holo formlarının moleküler dinamik verileri üç farklı sıcaklıkta, 200 K, 300 K ve 400 K'de, incelenmiştir. Analizler çoğunlukla iki metodun kullanımını kapsamaktadır: kolektif protein salınımlarını yüksek ortalama kareler dağılımı ile tespit etmek için ana bileşenler (esas modlar) analizi ve kolektif titreşimsel hareketleri ayrıntılı olarak incelemek için doğrusal zaman serileri analizi. DHFR ve TIM için elde edilen zaman serileri model parametreleri birbirine benzerdir. Bu da analizin güvenilir olduğunu göstermektedir. Yüksek sıcaklıklarda kolektivitenin ve bütünsel burulma hareketinin azaldığı tespit edilmiştir. Düşük sıcaklıklarda, önemli bölgelerin hareketlerinde azalma olmuştur. Zaman serileri analizi ile ilk 40 moda ait titreşimsel frekanslar çıkarılmış ve bu frekansların farklı moleküler dinamik çalışmaları için olasılıksal yoğunluk fonksiyonları karşılaştırmak amacıyla figür olarak çizilmiştir. Yüksek sıcaklıklardaki simülasyonların daha düşük frekans dağılımları olduğu görülmüştür. Bununla beraber, 300 K ve 400 K arasındaki frekans geçiş aralığı 200 K ve 300 K' dekine göre daha dardır. TIM'in bağlı formunun frekansları serbest formuna göre 200 K' de daha önceki çalışmada bulunduğu gibi daha yüksektir. Fakat ligand bağlanması 200 K'de TIM'in her iki monomerinin de bütünsel burkulma hareketini bozmuştur ki bu 300 K için daha önceki yapılan bir çalışmada bulunanın tam tersidir. Bu durum, ligand bağlanmasının proteinin kolektif hareketleri üzerinde farklı sıcaklıklarda faklı etki yapabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Molecular Dynamics (MD) simulations are used to analyze the internal motions of proteins. In this thesis, the molecular dynamics trajectories of the apo form of dihydrofolate reductase (DHFR), and both apo and holo forms of triosephosphate isomerase (TIM) at three different temperatures, 200 K, 300 K and 400 K are examined. Analysis mainly consists of utilization of two methods: principal components analysis (PCA) to determine the collective protein fluctuations with high mean square fluctuations, and linear time series analysis to examine the collective vibrational motions in detail. Time series model parameters obtained for the free states of DHFR and TIM are similar, indicating the reliability of the analysis. It is found that at high temperatures collectivity reduces and global twisting motion seen in both proteins remarkably diminishes. At low temperatures, the important loop motions are reduced. Vibrational frequencies of the first 40 principal modes are extracted by time series analysis, and probability density functions of these frequencies are plotted to compare different MD runs. It is seen that simulations at higher temperatures have lower frequency distributions. Nevertheless, the difference between 300 K and 400 K is very small compared to the frequency shift from 200 K to 300 K. For its ligand bound form, TIM has higher frequencies than the free form at 200 K, as seen at 300 K in a previous study. However, ligand binding reduces the global twisting motion of the two monomers of TIM remarkably, which is opposite to what has been observed at 300 K. This shows that ligand binding may have different effects on the collective motions at different temperatures.