İstanbul'un Anadolu Yakası ile Gebze bölgesindeki genç çökellerin mühendislik özelliklerinin laboratuvar deney verilerine göre değerlendirilmesi
Evaluation of engineering characteristics of young sediments in Anatolian Side of Istanbul and Gebze according laboratory testing data
  1. Tez No: 232584
  2. Yazar: TUFAN UYSAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez kapsamında stanbul Anadolu yakası ile Gebze bölgesinde bulunan genç çökeller olan Belgrad formasyonu ile alüvyona ait laboratuar deney sonuçları derlenerek mühendislik özelliklerin degerlendirilmesi yapılmıstır. Eski çalısmalardan yararlanılarak bu bölgeleri kapsayan 1/100,000 ölçekli mostra haritası yapılmıstır. Çalısmada derinlikleri 1-15 m arasında degisen yaklasık 153 sondaj ve 94 arastırma çukuru incelenmis yapılmıs ve bu incelemeler sonucunda toplam 228 adet kıvam limiti deneyi, 161 adet su içerigi deneyi , 237 adet dane boyu dagılımı deneyi , 135 adet birim hacim agırlık, 106 adet tek eksenli basınç deney verilerinden yararlanılmıstır. Gerek alüvyonun gerekse Belgrad formasyonunun her iki bölgedeki laboratuvar deney sonuçlarından faydalanarak bu çökellerin plastisitesi, dane boyu dagılımı, kıvam durumları ve dayanım durumları irdelenerek mühendislik özellikleri belirlenmistir. Bu mühendislik özelliklerinin belirlenmesinde istatistiksel yöntemlerden faydalanılmıs ve istatistiksel olarak birbiri ile karsılastırılmıstır. Yapılan analizler sonucunda, stanbul ve Gebze bölgesindeki Belgrad formasyonların plastik limit, su muhtevası, kıvam indisi, likitide indisi, çakıl oranı, kil-silt oranı, serbest basınç dayanımı, kuru birim hacim agırlık ve kohezyon degerlerinin birbirine benzer oldukları görülmüstür. Her iki bölgede bulunan alüvyonun ise, likit limit plastisite indisi, çakıl oranı, serbest basınç dayanımı, kohezyon, dogal birim hacim agırlık, kıvam indisi ve su muhtevası, degerlerinin birbirine benzer oldugu sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
In the scope of this thesis an evaluation of engineering characteristics has been conducted by compiling laboratory test results for Belgrade formations and alluvium, which are young sediments situated in Anatolian side of Istanbul and Gebze. A pattern map of 1/100,000 scale covering these regions has been made by benefiting from former studies. During the study 153 drilling and 94 research pits with depths between 1 and 15 meters were studied, and as a consequence of these studies totally 228 consistency limit tests, 161 water content tests, 106 mono-axial pressure test results data are used. By benefiting from laboratory test results of either alluvium and Belgrade formation in both regions, plasticity, distribution of granular sizes, consistency states and resistance conditions of these sediments are explicated and engineering characteristics are determined. When determining these engineering characteristics statistical methods have been used and they are compared with each other. At the result of above analyses, plastics limits, water contents, consistency index, liquidity index, gravel ratio, clay-silt ratio, free pressure resistance, dry unit volume, weight and cohesion values of Belgrade formations in Istanbul and Gebze region are seen to be similar to each other. And liquid limit of plasticity index, gravel ratio, free pressure resistance, cohesion natural unit volume weight, consistency index and water content values of alluvium existent in both regions are concluded to be similar to each other.