Experimental and numerical study of the effect of design and processing parameters on spring-in in composite parts
Kompozit parçalarda dizayn ve yöntem parametrelerinin spring-in üzerine etkilerinin deneysel ve sayısal incelenmesi
- Tez No: 232590
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NURİ B. ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Katmanlı termoset kompozitlerin pişmesi sırasında oluşan artık gerilmeler açi kapanması gibi çarpılmalara neden olur. Üretilen parçalardaki bu ölçüsel değişmeler parçaların montaj içindeki diğer parçalarla sıkı olarak birleşememesine neden olur. Parçalardaki ölçüsel değişmelerle ilgili olan bu problemleri çözmek için uygulamada deneme yanılma yaklaşımı tercih, edilir fakat bu yöntem büyük parçaların uretilmesinde çok pahalı ve zaman harçayıcıdır. Bu nedenle parçalar üretilmeden önce çarpılmalar yakın bir tahminle belirlenmelidir.Bu çalışmada istif oryantasyonu, parça kalınlığı ve köşe yarı çapı gibi tasarım ve yöntem parametrelerinin spring-in üzerindeki etkileri deneysel ve sayısal olarak incelenmiştir. L şeklindeki katmanlı kompozitleri üretmek için U şeklinde çelik kalıp üretildi. Kullanılan kompozit malzemesi AS4/8552 prepreg sistemiydi. Kalıp, otoklav sistemlerinden farklı olarak hava ile değil levha ısıtıcılarla ısıtıldı.Pişme işlemi sırasında, L şeklindeki kompozit katmanlarin spring-in değerini tahmin etmek için 2 boyutlu sonsuz elemanlı model kullanıldı. Sonsuz elemanlı model üç adımdan oluşuyordu: sıvı halinde, lastik halinde ve cam halinde. Parçaların şekil değiştirmesi için, birinci ve ikinci adımda genelleştirilmiş düzlem şekil değiştirme elemanı tercih edilmiş ve üçünçü adımda genelleştirilmiş düzlem gerilme durumu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Residual stresses appearing during cure of thermoset composite laminates lead to distortions such as spring-in. The dimensional changes in the produced parts cause the parts not to mate closely with the other parts in the assembly. To solve the problems regarding dimensional changes in the part, a trial and error approach is preferred in applications but this method is very expensive and time consuming in the production of large components. Therefore distortions should be predicted closely before manufacturing parts.In this study, the effect of design and processing parameters such as stacking sequence, part thickness, and corner radius on spring-in were examined experimentally and numerically. A U-shaped steel mold was manufactured to fabricate L-shaped composite laminates. The composite material used was AS4/8552 prepreg system. The mold (tool) was heated by plate heaters, not by hot air, which is different from autoclave systems.To predict spring-in value for L-shaped composite laminates due to the cure process, a 2-D finite element model was used. The finite element model consists of three steps: viscous state, rubbery state, and glassy state. For the deformation of the parts, generalized plane strain elements were preferred in the first and second step and in the third step generalized plane stress condition was used.