Modelling of rectangular counter flow heat-recirculating combustor
Dikdörtgen ters akışlı ısı-çevirimli yanma odası modellenmesi
  1. Tez No: 232591
  2. Yazar: BAYINDIR HÜSEYİN SARACOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BEDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Mezo-boyutlu, 3.5 dönüşlü, Swiss Döngülü tip, ters akışlı, ısı geri dönüşümlü yanma odasi iki boyutlu sonlu hacimler sayısal akışkanlar dinamiği çözücüsü ile modellenmiştir. Çözücü momentum, süreklilik, enerji ve n-1 tane tür denklemi içermektedir. Yanma odası içerisindeki akış laminer ve zamana göre değişmez olarak kabul edilmiştir. Bu nedenle simulasyonlar belli Reynolds sayısına kadar yapılmıştır. Yapı malzemesi INCONEL-718'dir. Propan hava ile yakılmıştır. Kimyasal modellemede tek adımlı genel kimyasal tepkime kabul edilmiştir. Reynolds sayısı ve eşdeğerlilik oranı etkisi incelenmiştir. Aynı eşdeğerlilik oranı için artan Reynolds sayılarında en yüksek sıcaklıklarda artış gözlenmektedir. Buna ek olarak tepkime bölgesi girişe doğru geri hareket etmektedir. Eşdeğerlilik oranı arttıkça tepkime bölgesi giriş yönüne doğru genişlemektedir. En yüksek sıcaklık miktarı da artmaktadır. Duvar ısı geçirgenliğinin azalması tükenme sınırlarındaki eşdeğerlilik oranının azalmasına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The meso-scale, 3.5 turn Swiss-roll typ e counter ow heat recirculating com- bustor is mo deled by a two dimensional ? nite-volume computational uid dynamics (CFD) solver. The solver includes momentum, continuity, energy and n-1 sp ecies equations solvers. The ow inside combustor is assumed to b e steady and laminar. Thus, the simulations are made up to Reynolds numb er of 300. The structural mate- rial is INCONEL-718. Propane is burned with air. One step global chemical reaction is assumed for chemical mo deling. The e ? ects of Reynolds numb er and the equiva- lence ratio is investigated. An increasing trend in p eak temp erature with increasing Reynolds numb er is observed for the same equivalence ratio. Furthermore, the reac- tion zone moves upstream to the inlet. As the equivalence ratio increases the reaction zone broadens towards the inlet. The maximum temp eratures increases as well. The decreasing wall thermal conductivity causes the lean extinction limit equivalence ratio to decrease.