Plastic optical fibers as gas sensors
Plastik optik fiberlerin gaz sensörü olarak kullanımı
  1. Tez No: 232593
  2. Yazar: AYDIN ŞANLI
  3. Danışmanlar: PROF. NACİ INCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu tez genel anlamda polyethylene glycol (PEG) kaplı optik fiberler ve bunların gaz sensörü olarak kullanımı üzerine yapılan çalışmaları içermektedir. Basit plastik optik fiber PEG ile kaplanıp, değişik kimyasal gazlara maruz bırakıldığında, PEG kaplı filmin kırılma indisinin değiştiği gözlenmektedir. Oluşturulan gaz sensörünün toluen, ksilen, metanol, aseton gazlarına tepkisiölçülmüştür. Fiber optik gaz sensörü her gaz için farklı bir tepki vermiştir. Fiber optik gaz sensörü en büyük tepkiyi metanol gazına vermiş ve metanole maruz kalan PEG filminin kırılma indisinde bir düşüş gözlenmiştir. Kırılma indisindeki bu düşüş, toplam ışık çıktısında bir artış olarak görülmüştür. Aseton için fiber optik gaz sensörünün tepki grafiğine göre aseton gazı PEG filminin kırılma indisinde küçük bir düşüşe yol açmış ve bu kendisini toplam ışık çıktısında bir artış olarak göstermiştir. Daha sonra aseton kırılma indisinde sert bir artışa sebep olarak toplam ışık çıktısında keskin bir düşüşe yol açmıştır. Toluen ve ksilen içinse birbirlerine benzer tepkiler oluşmuştur. Bu gazlar filmin kırılma indisinde bir artışa neden olmak suretiyle toplam ışık çıktısında düşüşe yol açmışlardır.
Özet (Çeviri)
This thesis is mainly about polyethylene glycol (PEG) coated simple optical fibers and their use as gas sensors. In this study, a simple plastic optical fiber is coated with gamma-isocyanatopropyltriethoxysilane end-capped polyetylene glycol (PEG) and experiments with different chemical compunds are performed to check how the refractive index of the coated cladding layer changes in accordance with the conditions imposed. An intrinsic, intensity-based evanescent wave gas sensor is constructed and responses of plastic optical fiber (POF) gas sensor to toluene, xylene, methanol and acetone vapors are observed. POF gas sensor gives a different response pattern for each vapor. POF gives the highest response to methanol due to a decrease in the refractive index of the PEG film. This effect reveals itself as an increase in the output voltage intensity for the case of methanol. For acetone, the POF gas sensor response pattern reveals the fact that there occurs a slight decrease in the refractive index of the coated region of the cladding and this causes a minor growth in output voltage and then, a sharp increase in the refractive index takes place and generates a strong downward movement in output voltage intensity. For toluene and xylene there follows a similar pattern to each other. A decrease in output voltage occurs due to an increase in the refractive index of PEG thin film.