Coupled analysis of turbomachinery blades
Turbomakina kanatlarının bağlaşımlı analizi
  1. Tez No: 232592
  2. Yazar: BÜLENT DÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAZIL ÖNDER SÖNMEZ, YRD. DOÇ. ALİ ECDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Turbomakina kanatları arasındaki akışın üç boyutlu analizi ve kanatların aerodinamikyükler altındaki deformasyonu nümerik teknikler kullanılarak modellenmişve sunulmuştur. Farklı ağ oluşturma teknikleri ve Navier-Stokes denklemlerinin farklıformülasyonlaı üzerinde çalışılmıştır. Bu denklemler Newton yöntemiyle doğrusal halegetirilmiş ve sonunda açığa çıkan doğrusal sistem iyileştirilmiş Krylov çözücülerinin matrissizuygulamalarıyla çözülmüştür. Farklı Reynolds sayılarının akış ve basıncı nasıletkilediği gözlemlenmiş ve sonuçlar karşılaştırılmıştır.Akış analizinden elde edilen sonuçlar turbomakina kanatları üzerindeki basınçdağılımını elde etmede kullanılmıştır. Basınç değerleri ANSYS programında kanatüzerine uygulanmış ve kanatın deformasyonu izlenerek kaydedilmiştir. Daha sonraANSYS programında elde edilen şekil değiştirme vektörleri akış analizini yapmak içingeliştirilen koda aktarılmış ve problemin çözüm alanı güncellenmiştir.Newton yöntemi farklı Krylov çözücüleriyle birleştirilerek kullanılmıştır. AyrıcaJacobi, simetrik Gauss-Seidel (SGS) ve tamamlanmamış matris ayrıştırma (ILU(l)) iyileştiricilerikullanılarak bunların Krylov yöntemlerininin çözüme ulaşma performanslarıüzerindeki etkileri incelenmiştir. ILU(l) iyileştiricisinin diğerlerine göre daha etkiliolduğu gözlenmiştir. Ancak bu iyileştiricinin matrissiz metodlara uygulanamamasından SGS iyileştiricili yaklaşık Newton yöntemi hem düşük hafıza kullanımıyla hem dekod yazım süresinin kısalığıyla daha uygun bir çözücü olarak gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
Three-dimensional analysis of fluid flow over turbomachinery blades and thedeformation of the blades under aerodynamic loads are modeled and simulated usingcomputational techniques. Decomposition into computational sub-domains and usingmulti-level partitioning hierarchy characterize the procedure of solving the non-linearset of governing partial differential equations. Grid generation techniques and variousformulations of Navier-Stokes equations are studied. These equations are linearizedusing Newton's method, and the resulting system of equations are solved using matrix-free implementations of the preconditioned Krylov techniques.Pressure values determined as a result of fluid analysis are implemented as boundaryconditions into ANSYS environment. Displacements are found after solid analysisperformed by ANSYS and transferred into fluid analysis to update the geometry. Thecomputations were carried out for different Reynolds numbers and the results of thenumerical simulations are discussed and compared.