The impact of remanufacturing on service levels of automobile spare parts supply chain
Yenilenmiş parçaların otomotiv yedek parça tedarik zincirindeki hizmet seviyelerine etkisi
  1. Tez No: 232621
  2. Yazar: HASAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYBEK KORUGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yeniden üretim, bir parçanın yada onun komponentinin eskimiş bir sistemden çıkartılıp başka bir sisteme entegre edilmesi olarak tanımlanır. Bugünün dünyasında, yeniden üretimi geri dönüşümün son formu olarak sunan oldukça fazla uygulama örnekleri bulunabilir.Yeniden üretimin kökleri endüstri çağının ilk zamanlarına kadar uzanmaktadır, örnek olarak buhar motorları, demiryolları, güç üretimi, elektrik ekipmanları ve makina aletleri verilebilir. Bununla birlikte yeniden üretim, endüstrinin tartışmasız en büyük itici güçlerinden birisi olan otomotiv sektörünün yükselişinde her zaman güçlü bir partner olmuştur.Bu çalışmada, Türkiye'nin en büyük yedek parça distribütörlerinden birisinin yedek parça temin ve dağıtım sistemi temsili bir yedek parça için, fren balatası, analiz edilmiştir. Distribütör ve bayilerin kontrol ettiği değişkenler ve sistemin performansını belirleyen başlıca indikatörler belirlenmiştir. Kontrol değişkenlerindeki değişimin belirlenmiş olan indikatörlere etkilerini gözlemleyebilmek amacıyla C++ ile bir simulasyon modeli kurulmuştur. Ardından, bu model yenilenmiş parçalarla genişletilmiştir. Yenilenmiş parçalar bu tezin kapsamında orjinal parçalara alternatif olarak değil, bir güvenlik stoğu olarak düşünülmüştür. Çalışmanın sonucunda, hizmet seviyelerinin yenilenmiş üretim ve hurdaya atma ile ilgili kontrol parametrelerindeki değişimden etkilendiği ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Remanufacturing is described as removing a product or component from a retired system and installing it in another system. In today?s world one can already discover an impressive range of application examples representing remanufacturing as the ultimate form of recycling. Remanufacturing has its roots and displays a long tradition already since the very first moves and outcomes of the industrial age like steam engines, railways, power generation and electrical equipment, machine tools etc. Furthermore remanufacturing always has been a strong partner throughout the uprise of the automotive sector, which undoubtedly is the main industrial driving force so far.In this study, the spare parts supply and distribution system of a major distributor of automotive spare parts in Turkey is analyzed for a representative spare part viz. a brake pad. Control variables of the distributor and dealers together with the main performance indicators of the system are figured out. In order to observe the effect of change in control variables on performance indicators, a simulation model is constructed by using C++. Afterwards, the simulation model is extended with remanufactured parts. The objective of the study is to capture the impact of remanufactured parts on system performance, especially on service levels. Remanufactured parts, in focus of this thesis, is not considered as an alternative but as a safety stock to the original part. In the conclusion of the study it is denoted that service level is subject to change under different disposal and remanufacturing control policies.