Watermarking algorithm based on modified non-negative matrix factorization
Farklılaştırılmış negatif olmayan matris ayrıştırma temelli imge damgalama algoritması
  1. Tez No: 232644
  2. Yazar: CAN KAYACAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. M. KIVANÇ MIHÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Son on yılda, negatif olmayan matris ayrıştırma (NOMA) önemli bir araştırma alanı haline geldi. Daniel D. Lee & H. Sebastian Seung [1] tarafından yayımlanan ?objelerin parçalarını negatif olmayan matris ayrıştırma ile öğrenme? çalışmasının ardından, NOMA veri madenciliği ve imge işleme gibi bir çok araştırma alanında uygulandı.NOMA kesin ve tek bir matris ayrımı sağlamadığından, NOMA için kullanıldığı uygulama alanının özelliklerine göre değişebilen öncel koşullar ve kısıtlamalara dayalı yinelemeli algoritmik metodlar kullanıldı. Bu metodlardan bazıları kesin bir matris ayrıştırmasını hedeflerken, bazıları kullanıldığı uygulamanın özelliğine uygun kısıtlamaları uygulamayı hedefledi.Bu tez ile, NOMA sonucunda elde edilen matrislerden birisini sabit tutarak uygulanan yeni bir NOMA metodunun imge damgalama alanındaki performansı incelenmiştir. Bu tez kapsamında Daniel D. Lee & H. Sebastian Seung [2] tarafından ortaya atılan çarpımsal NOMA algoritması temel alınmıştır. Bu yeni metodun performansı değişken parametreler ile yapılan similasyonlar ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Non-negative matrix factorization has become a significant area of research within the last 10 years. After the research paper ?Learning the parts of objects by non-negative matrix factorization? by Daniel D. Lee & H. Sebastian Seung [1] was published, non-negative matrix factorization was applied to many research areas like text mining and image processing.Since non-negative matrix factorization (NMF) does not provide exact matrix decomposition, iterative methods are being used that depend on many factors like initial conditions and additional constraints that depend on the application requirements. Some of previous researches were aimed to find a unique solution for NMF, on the other hand some of them were based on using NMF with suitable constraints.This thesis studies the watermarking performance a new NMF algorithm that based on fixing on of the resulting matrixes of NMF algorithm. Within this thesis, the multiplicative NMF algorithm introduced by Daniel D. Lee & H. Sebastian Seung [2] was modified ands used for watermarking. The performance of the modified NMF algorithm is analyezd in terms of different parameters with the results of several simulations.