Software stamping
Yazılım damgalanması
- Tez No: 29930
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
oz YAZILIM DAMGALANMASI TÖRE, îsmaü Yüksek Lisans Tezi, Bilgisayar Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ziya AKTAŞ Mayıs, 1993, 300 sayfa. Bu tez, bir yazılım parçasına uygulanan ve daha sonraki bir zamanda, bu yazdım parçasının doğruluğunu ve bütünlüğünü ispatlamak için kullanılabilecek bir sayısal damga ile ilgilidir. Tezde, böyle bir damga için kriterler incelenmiş ve bu amaçla kullanılabilecek günümüz teknikleri analiz edilmiştir. Ayrıca bu tezde, yazılım damgalanması konusunun tanımı verilmiş, gerekleri, kriterleri ve özellikleri tanıtılmıştır. Konu ile yakın ilgisi nedeniyle güvenlik ve kriptografi konulan da kısaca incelenmiş ve ayrıca sayısal imzalar, tek-yönlü dağıtım kodlaması fonksiyonları, simetrik ve asimetrik kriptografi, sıfır-bilgi teknikleri gibi var olan damgalama teknikleri üzerinde durulmuştur. Tez çalışmasının sonunda bir damgalama metodolojisi önerilmiş veönerilen metodoloji C++ programlama dilinde şimdiki bazı kriptografik ve dağıtım kodlaması teknikleri kullanılarak gerçeUeştirilmiştir. Çalışmalara ek olarak, günümüzde en çok kullanılan ve bilinen MD2, MD4, MD5, Snefru (tek-yönlü dağıtım kodlaması fonksiyonları), DES ve MDC (simetrik kriptografi tekniklerini kullanır), RSA (asimetrik kriptografi tekniklerini kullanır) gibi algoritmalar ve programlar ile, asal sayı ve RSA için anahtar oluşturabilen yardımcı programlan içeren bir Yazılım Güvenliği Yararlanım Paketi (SSUP) gerçeldeştirilmiştir. Önerilen metodolojinin uygulaması bir örnek problem üzerinde gösterilmiştir. Tüm yazılımların listesi tezin sonuna ek olarak konulmuş, ayrıca disket üzerinde de kopya sunulmuştur. Tezin sonunda konuya ilişkin oldukça etraflı bir kaynak listesi de verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Açık-anahtar kriptografi, bilgi güvenliği, doğrulama, gizli-anahtar kriptografi, kriptografi, mesaj sinderme algoritmaları, sayısal imzalar, sıfır-bilgi teknikleri, şifreleme, tek-yönlü dağıtım kodlaması fonksiyonları, veri bütünlüğü, yazılım damgalanması. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 619.02.04 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SOFTWARE STAMPING TÖRE, Ismail M.S. in Computer Engineering Supervisor : Prof. Dr. Ziya AKTAŞ May, 1993, 300 pages. A checkable digital stamp to a piece of software to prove its integrity at a later time is the subject of this thesis. The criteria for such a stamp are investigated and available techniques that could be used are analyzed during the study. In the thesis, software stamping is defined first, and then its objectives and properties are discussed. Later, some of the related basic concepts of security and cryptography are also reviewed. Analysis of the available techniques for stamping, such as hash functions, digital signatures, symmetric and asymmetric cryptography and zero-knowledge techniques have been studied in detail. In the thesis, a stamping methodology is proposed and implemented in iiiC++ programming language, using some current cryptographic and hashing techniques. In addition, a Software Security Utility Package(SSUP) is implemented using the mostly used and known programs and algorithms, such as MD2, MD4, MD5, Snefru (one-way hash functions), DES and MDC (uses symmetric cryptography techniques), RSA (uses asymmetric cryptography techniques) and some utilities such as to generate prime numbers and RSA keys. Application of the proposed methodology is shown on a sample problem. List of all programs is given as Appendix and a floppy disk copy is ajso provided at the end. A quite thorough list of references is given at the end. Keywords : Authentication, cryptography, data integrity, digital signatures, encryption, information security, key management, message digest algorithms, one-way hash functions, public-key cryptography, secret-key cryptography, Software Stamping, zero-knowledge techniques. Science Code : 619.02.04 IV