Aydın ilinde sera domateslerinde toprak kaynaklı bakteriyel hastalıkların saptanması
Determination of soil borne bacterial diseases on tomato plants grown in greenhouses of aydin province
  1. Tez No: 232717
  2. Yazar: ÜMİT ÖZYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL BENLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma, Aralık 1999-Şubat 2000 tarihleri arasında Aydın İli ve ilçelerinde örtü altı domates alanlarında Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis, Pseudomonas corrugata ve yumuşak çürüklük grubu Erwinia sp. varlığını saptamak amacıyla yapılmıştır. 2000 yaz dönemi (Şubat?Temmuz)'nde Aydın İlinde incelenen toplam 89 domates serasından toplanan örnekler değerlendirildiğinde herhangi bir bakteriyel patojene rastlanmamıştır. Bu vejetasyonu takip eden güz dönemi (Kasım?Aralık)'nde incelenen toplam 91 domates serasından 8'inde bakteriyel hastalık belirtilerine rastlanmıştır. Bunlardan alınan örneklerden yapılan izolasyon çalışmalarında, Çine ilçesinde 2, İncirliova ilçesinde 1 olmak üzere 3 seradan Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis (Cmm) izole edilmiştir. İzole edilen bakteriler bilinen Cmm kültürü ile karşılaştırıldığında aynı biyokimyasal karakterde olduğu ve domates bitkilerinde (H2274 çeşidi) patojen olduğu saptanmıştır. Domates seralarında yapılan survey çalışmalarımız sonucunda Pseudomonas corrugata ve diğer gövde yumuşak çürüklük grubu bakteriyel hastalıklarına Aydın İli'nde rastlanmamıştır. Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis (Cmm)'nin bilinen 4 yarı seçici besiyerinde (D2an, SCM, mSCM ve KBT) gelişme durumu ve Cmm' in gözle görülebilir koloni oluşturma süreleri ile bu besiyerlerinin domates tohumları ve bitkilerinden izole edilen tanılanmamış diğer bakterilere karşı seçiciliği değerlendirilmiştir. D2an, SCM, mSCM ve KBT besi yerlerinde Cmm'in gelişme oranı nutrient dextrose agar (NDA) kaşılaştırma ortamı dikkate alınarak hesaplandığında sırasıyla %97.3, %20.0, %107.0 ve %64.0 olarak bulunmuştur. Tanılanmamış diğer 22 bakteri izolatının gelişimlerinin engellenmesi D2an'de %36.4, SCM'de %27.3, mSCM'de %63.6 ve KBT'de %9.1 olarak saptanmıştır. Cmm'in görünebilir kolonileri KBT ve NDA'da 3 günde, D2an'de 4 günde, mSCM'de 6 günde ve SCM'de 9 günde meydana gelmiştir. Ayrıca bazı boyaların (orange g, alizarin red, berberin sulfate, nile blue, eosine g, thionin, methyle orange, kresol rot ve crystal violet) Cmm'in ve tanılanmamış bakteri izolatlarının gelişimini engellemesi ve kolonilerin farklılaşması yönünden etkisi incelenmiştir. Nile blue ve crystal violet, Cmm'i 100 µg/ml konsantrasyonda gelişimini engellemiş ancak boyalardan hiç biri Cmm kolonilerini boyamamıştır
Özet (Çeviri)
Through this study, tomato plants grown in greenhouses of Aydın province were investigated to determine Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis, Pseudomonas corrugata and soft rot Erwinia sp. in 1999-2000. No bacterial pathogen was found in tomato plants from 89 greenhouses examined in summer 2000. Eight out of 91 tomato growing greenhouses were found to be infected with bacterial disease in surveys carried autumn 2000. According to laboratory examinations, three Cmm were isolated from one greenhouse in Çine and two greenhouses in İncirliova. All Cmm suspected isolates showed the same bio- chemical characteristics as the know Cmm isolate (Cmm-9) and were found pathogenic on tomato plants (cv H2274). According to survey in tomato plants grown in greenhouses of Aydın, Pseudomonas corrugata and soft rot Erwinia sp. were not found in Aydın province. Four semi selective agar media (D2an, SCM, mSCM and KBT) were evaluated for the recovery and visible colony forming time of Clavibacter michiganensis subsp. michiganensis (Cmm) and the selectivity of unidentified bacterial isolates from tomato seed and plants. Recovery of Cmm on D2an, SCM, mSCM and KBT in comparison to nutrient dextrose agar (NDA) medium ranged from 97.3%, 20.0%, 107.0% and 64.0%, respectively. Percent reduction of unidentified bacteria was 36.4% on D2an, 27.3% on SCM, 63.6% on mSCM and 9.1% on KBT. Visible colonies of Cmm were observed after 3 days on KBT and NDA, 4 days on D2an, 6 days on mSCM and 9 days on SCM medium. The dyes (orange g, alizarin red, berberin sulfate, nile blue, eosine g, thionin, methyle orange, kresol rot and crystal violet) were also tested for inhibitory effect and colony differentiation of Cmm and the unidentified bacteria. Nile blue and crystal violet inhibited Cmm at 100*g/ml concentration but none of the dyes induced pigmentation of Cmm colonies