Gezgin haberleşme uygulamaları-TMS320C6711 ile Gauss minimum kaydırmalı anahtarlama modülasyon ve demodülasyon uygulaması
Mobile communication applications-Gauss minimum shift keying modulation and demodulation with TMS320C6711
  1. Tez No: 232716
  2. Yazar: SEVİL ÇELİKLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SITKI ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Haberleşme sistemlerinde, asıl sorun sınırlı donanımsal kaynaklarla yüksek hızda veri iletmek ve kanal bant genişliğidir. Alıcı taraftaki problem ise en iyi sezme başarımının sağlanabilmesi için zamanlama bilgisinin doğru elde edilerek düşük bit hata oranı ve simgelerarası karışma olmadan veriyi yeniden elde etmektir. Senkronizasyon ve işareti alma için varolan çeşitli analog tekniklerine rağmen, sayısal işaret işlemedeki avantajlar, tüm sayısal gerçeklemelerde kullanılan algoritmaların geliştirilmesini teşvik etmektedir. Bu çalışmada amaç veriler üzerinde TMS320C6711 DSP işlemcisi kullanılarak GMSK modülasyon ve demodülasyon yapmayı hedeflemektedir. GMSK modülasyon bölümünde sayısal veri GMSK işaretine çevrilir ve kanal içinden iletilir. GMSK demodülasyon bölümünde ise, bir bit diferansiyel sezme ve örnekleme fazının düzeltilmesi için örneklenerek alınan veriler üzerinden Gardner eşzamanlama yöntemini kullanarak veri tekrar elde edilir. Sistem performansı farklı işaretlerde bit hata oran değerine göre test edilerek, gerçek zaman için istenen gereksinimleri karşıladığı belirtilecektir. Anahtar Kelimeler : GMSK, DSP, Modülasyon, Demodülasyon, TMS320C6711
Özet (Çeviri)
In communication systems, a major requirement is to transmit the data at high rate using the limited resources of hardware and channel bandwidth. Another requirement of the receiver is to estimate symbol timing so that symbol decisions may be made reliably at the instant of smallest inter-symbol interference to get very low bit error rate. Though there exist various analog techniques for synchronization and detection, advances in digital signal processors (DSP) have prompted the development of algorithms that use an all-digital realization. The GMSK transmitter transmits data to the channel by converting it into GMSK signal, and receiver employs one-bit differential detection and uses Gardner's timing-error algorithm on sampled samples for sampling phase correction. The performance of the system is tested for the cases of bit error rates for different signal to noise ratio and time it takes for real time requirements of the system. Keywords : GMSK, DSP, Modulation, Demodulation, TMS320C6711