Analysis and observation on quality of service for data networks of Turkish Telecommunication infrastructure
Türk Telekom data alt yapılarında kaliteli servisler üzerine analiz ve gözlemler
- Tez No: 232718
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL T. EYYUBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tezde, Türk Telekom IP/MPLS Omurgası üzerinde Jitter,Delay ve Packet Loss değerleri farklı noktalar için ölçülmüş ve kabul edilebilir değerler ile kıyaslanmıştır.Ölçümler Türk Telekom'un Ankara,Konya,Kahramanmaraş ve Van illerinde çalışmakta olan Alcatel 7750-SR12 cihazları kullanılarak yapılmıştır.Ölçümler esnasında Ankara da çalışmakta olan cihaz her zaman kaynak olarak kullanılmıştır.Diğer noktaların her biri hedef olarak kullanılmıştır.Ölçüm yapılan cihazlar arasındaki transmisyon mesafeleri,Ankara-Dikmen arası 10 Km, Ankara-Konya arası 300 Km, Ankara-Kahramanmaraş arası 602 Km ve son olarak Ankara-Van arası 1248 Km dir. Böylelikle Jitter, Packet Loss ve Delay değerleri ile transmisyon mesafesi ile arasında nasıl bir ilişkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.Testler sırasında her bir ölçüm 1500 ve 4000 Bytes lık parçalanmış paketler kullanılarak gerçekleştirilmiştir.TT IP/MPLS Omurgası üzerindeki tüm cihazlara erişebilen SMART adlı yazılım üzerinde ping komutu kullanılarak ölçüm değerleri alınmıştır.Yapılan ölçümler 1 günlük zaman dilimi içerisinde hesaplattırılmıştır.Ölçümleri gerçekleştirdiğimiz yazılımın çalıştığı sunucunun omurgaya bağlantısı 100 Mbps dır.Yapılan ölçümlerde paket boyutu artıkça Jitter ve Delay değerinin arttığı gözlemlenmiştir. Aynı zamanda transmisyon mesafesi arttıkça Jitter ve Delay değerlerinde artış gözlemlenmiştir. TT IP/MPLS Omurgası üzerinde yapılan testlerin tamamında Paket Loss değeri %0 olarak tespit edilmiştir.Anahtar Kelimeler : Hizmet Niteliği, Servis Düzey Anlaşması, Gecikme, Zaman Sapması, Paket Kaybı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Jitter, Delay and Packet Loss values are measured for different points on TT IP/MPLS Backbone and compared with acceptable values. Measurements are made by using TT?s Alcatel 7750-SR12 devices which run in Ankara, Konya, Kahramanmaraş and Van. During measurements the device running in Ankara is always used as resource.Each of the other points are used as targets.The transmission distances between the devices measurements are as Ankara-Dikmen distance 10 Km and Ankara-Konya 300 Km, Ankara-Kahramanmaraş 602 Km and finally Ankara-Van 1248 Km. In this way, the connection between Jitter, Packet Loss and Delay Values and transmission distance is determinedDuring tests every measurement is performed using 1500 and 4000 Bytes divided packets.The measurement values are taken using ping command on a software called SMART which can reach all devices on TT IP/MPLS Backbone. Measurements made are calculated in a day time zone. The connection of the software by which we perform measurements to the backbone is 100 Mbps.In the measurements taken, increase in Jitter and Delay value is observed when there is an increase in packet size. At the same time, increase in Jitter and Delay value is observed when there is an increase in transmisson distance. The packet loss value is evaluated as %0 in all of the tests made on TT IP/MPLS Backbone.Keywords : Quality of Service, Service Level Agreement, Delay, Jitter, Packet Loss