Otomotiv endüstrisinde kullanılan 5754 alüminyum alaşımı sacların direnç nokta kaynağı (RSW) ve sürtünme karıştırma nokta kaynağı (FSSW) yöntemleri ile birleştirilmesi
Joining of 5754 aluminium alloy sheets, used in the automotive industry, through resistance spot welding (RSW) and friction stir spot welding (FSSW)
- Tez No: 232760
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ KALUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Otomotiv endüstrisinde alüminyum ve alüminyum alaşımların kullanımı sürekli artmaktadır. Çeşitli alüminyum ve alüminyum alaşımları otomobil bagaj kapağı, motor kapağı, gibi elemanların üretiminde kullanılmıştır. Ayrıca tüm gövdenin alüminyum ve alüminyum alaşımlarından üretildiği otomobil modelleri bulunmaktadır. Bu sayede, otomobil gövde ağırlığı düşürülmekte ve araç yakıt tasarrufu sağlanmaktadır.Bu çalışmada 1 mm kalınlığında alüminyum alaşımı AW 5754 sac kullanılmıştır. Sac çiftleri endüstriyel koşullarda önce direnç nokta kaynağı (RSW) sonra sürtünme karıştırma nokta kaynağı (FSSW) yöntemleri ile birleştirilmişlerdir. Elde edilen bağlantıların kaynak bölgelerinin metalurjik ve mekanik özellikleri incelenmiştir.Sonuç olarak, sürtünme karıştırma nokta kaynağı (FSSW) yapılan 5754 alaşımı bağlantıların mekanik özekliklerinin direnç nokta kaynağı (RSW) yapılan bağlantıların mekanik özelliklerinden daha iyi oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The use of aluminium and aluminium alloys in the automotive industry is consistently increasing. Various aluminium and aluminium alloys have been used in the production of parts such as automobile decklids and hoods. Besides, there are automobile models whose whole body are made of aluminium and aluminium alloys. In this way, automobile body weight could be reduced and vehicle fuel economy could be obtained.In this study, aluminium alloy AW 5754 (1 mm. thickness) sheet is used. Sheet couples are joined firstly with resistance spot welding method and then with friction stir spot welding method in industrial conditions. Metallurgic and mechanical properties of joints? source region are also investigated in this study.As a result, it is observed that when applied to aluminium alloy 5754, friction stir spot welding (FSSW) joints are superior to resistance spot welding (RSW) in terms of mechanical properties.