Marmara bölgesinin üç-boyutlu hız yapısının sismik tomografi töntemi ile belirlenmesi
Determination of the three-dimensional velocity structure of the Marmara region by tomographic inversion method
- Tez No: 232765
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER KENAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, Marmara Bölgesi için tomografik ters çözüm yöntemi ile üç-boyutlu hızyapısı belirlenmiştir. Çalışmanın amacı, aktif tektonik yapıların etkisinde oldukça aktif birsismisiteye sahip olan Marmara Bölgesi altındaki kabuk yapısını belirlemek ve böylece,bölgede yapılacak sonraki çalışmalara ışık tutmaktır. Bu amaçla, ters çözüm işlemi içinLOTOS-07 algoritması kullanılmıştır. Bu algoritma, yerel depremlerin P ve S dalgalarıyayılım zamanlarını kullanarak yinelemeli eş zamanlı tomografik ters çözüm yapmaktadır.Çalışmada, 1993-2007 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi DepremAraştırma Enstitüsü tarafından işletilen istasyonlara ait deprem verileri kullanılmıştır. Buverilere ilave olarak, İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından Marmara Denizi tabanınayerleştirilen OBS (Ocean Bottom Seismometer)'lerden elde edilen veriler çalışmaya dahiledilmiştir. Ters çözüm işlemi sonrasında elde edilen sonuçların duyarlılıkları, çeşitli testalgoritmaları ile sınanmıştır. Sonuçlar aynı zamanda, bölgede daha önce yapılan tomografiçalışmaları ve farklı jeofizik yöntemler uygulanarak yapılan çalışmalar ile kıyaslanmıştır.Çalışmanın sonucunda, Marmara Bölgesi altındaki kabuk yapısının üç-boyutlu hız yapısı15km derinliğe kadar ayrıntılı olarak belirlenmiştir. Elde edilen sonuçların, inceleme alanındadaha önce yapılan sismik, manyetik ve elektromanyetik ölçümlerle uyum içinde olduğugözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the three-dimensional velocity structure of the Marmara Region isdetermined by tomographic inversion method. The aim of this study is, to define the cruststructure of the Marmara Region, which is under the effect of active tectonic structures and tobe a guide to the next studies. To provide it, LOTOS-07 algorithm is used. LOTOS-07 isdesigned for simultaneous inversion for the P wave and S wave velocity structures, and usestravel times of the earthquakes. In this study, the data obtained from Bogazici UniversityEarthquake Research Institüde network which is worked between the years 1993-2007.Furthermore, OBS (Ocean Bottom Seismometer), which is located in the Marmara Sea, datais added to the data set,. The resolution of the results after inversion tested with the testingalgorithms.The three-dimensional structure of the crust under the Marmara Region is determined down to15km depth. The results are also consistent with previous gravity, magnetic andelectromagnetic studies for the region.