Pamuklu tekstil endüstrisi atık sularının membran teknolojisi ile geri kazanımı
Cotton textile industries waste water recovery with membrane technology
  1. Tez No: 232775
  2. Yazar: NUR DEMİRAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLA ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Textile and Textile Engineering, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Endüstriyel kaynaklı boyar madde içeren atıksuların arıtımı zordur ve ileri arıtma tekniği gerektirir. Günümüzde boyar maddelerin giderimi büyük oranda fiziksel ve kimyasal yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Ancak bu yöntemlerin maliyeti oldukça yüksektir ve ortaya çıkan büyük miktardaki konsantre çamurun bertarafı problemlere neden olmaktadır. Bu nedenle büyük hacimli atıksulardaki boyar maddelerin etkili ve ekonomik bir şekilde giderilebilmesi için membran prosesler gibi alternatif yöntemlere gereksinim vardır.Tekstil endüstrisi boyahanelerinde, çok miktarda su, boyar madde ve yardımcı kimyasallar kullanılmakta ve sonuçta, yüksek konsantrasyonda çözünmüs madde içeren ve çok renkli atıksular, genellikle merkezi atıksu arıtma tesisine gönderilmektedir. Nanofiltrasyon (NF), Ters osmos (RO) ve Ultrafiltrasyon (UF) membranları, bu tür atıksular için uygun olup, tuzlar çok düşük giderme verimlerinde giderilirken, atıksuyun rengi tamamen giderilebilmekte, su ve tuz geri kazanımı mümkün olabilmektedir. Bu çalışmada, pamuklu tekstil endüstrisi atıksularının membran prosesler ile geri kazanımı incelenmiştir. Tekstil endüstrisi atıksularından TOK ve renk giderimi incelenmiştir. Atıksulardaki boyar madde konsantrasyonunun, akı, renk giderme ve TOK değerleri üzerinde önemli bir etkisi olduğu gözlenmiştir. Ayrıca tekstil endüstrisinden kaynaklanan atıksular ile yapılan çalışmalarda Nanofiltrasyon ve Ters Osmoz membranlarının boyahane atıksularının geri kazanılması üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Nanofiltrasyon membranlarının renk giderme veriminin % 95 oranında olduğu görülmüştür. UF ve RO membranları sistemde beraber kullanıldığında tekstil atıksularının başarı ile arıtılabileceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The treatments of wastewater contained dyestuffs are difficult and it requires special advanced treatment technologies. Nowadays, removal of dyes is carried out generally by physical and chemical methods. These methods are often very costly and accumulation of concentrated sludge creates disposal problems. For this reason, there is a need for alternative treatment methods, such as biological treatment which is efficient and economical in removing dyes from large volumes of effluents.Large quantities of water, dye and auxiliary chemicals are used in the textile dyehouses and at the end, wastewater which contains high concentrations of dissolved solids and strong color, will be sent to the main wastewater treatment plant. Nanofiltration (NF) membranes, reverse osmos (RO) and ulftafiltration (UF) are suitable for such wastewaters. Color will be highly rejected while the salts may be rejected lower and salt and water reuse can be possible. This part of the study, discusses textile wastewaters containing dyes treatment with membrane process. TOC and dye removal from wastewater of textile dying process was investigated. Dyestuff concentration is impacts flow, removing color and TOC values importantly. An actual textile industry dye house effluent was also studied and the effects of nanofiltration and reverse osmoses membranes on the reuse of dye house wastewater have been evaluated. Worked of efficiency for nanofiltration membranes has seen in the ratio of 95%. Textile wastewater will be treated successfully with UF and RO membranes used together in the system.wastewater have been evaluated.