Tekstil boya banyo sularının elektrooksidasyon yöntemi ile arıtımının araştırılması
Investigation of the treatment of textile paint bath water by electrooxidation method
- Tez No: 762488
- Danışmanlar: PROF. DR. NADİR DİZGE, PROF. DR. BÜLENT KESKİNLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında, tekstil endüstrisinde pamuklu/viskon boyama yapan boya banyosu atıksularının arıtımında ve tuzlu su geri kazanımında elektrooksidasyon (EO), aktif karbon (AK) ve nanofiltrasyon (NF) membran kombine prosesi kullanılmıştır. Geliştirilen proseste maksimum kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ) ve renk parametrelerinin giderilmesinin yanı sıra maksimum iletkenlik geri kazanımı temel hedef olup prosesin işletme şartları laboratuvar ölçekli sistemlerde optimize edilmiştir. Laboratuvar ölçekli sistemden elde edilen sonuçlara göre pilot ölçekli tesis yapılmıştır. Geliştirilen pilot ölçekli sistem elektrooksidasyon, aktif karbon kolonu ve tuz geçirimliliği yüksek nanofiltrasyon (NF) membrandan oluşmuştur. Elektrooksidasyon sisteminde yüksek verimde KOİ ve renk giderildikten sonra EO sisteminde arıtılamayan KOİ'nin bir kısmı NF membran ile giderilmiştir. EO prosesinde oluşan aktif klorun NF membrana zarar vermesini önlemek için EO'dan çıkan sular aktif karbon kolonlarından geçirilmiştir. Burada temel amaç, sadece tuzlu suyun NF membrandan geçerek çok az konsantrasyonlarda gelen renk, KOİ ve kalsiyum, magnezyum vb. +2 değerli iyonların konsantrede tutulmasıdır. NF membrandan elde edilen ve iletkenlik değeri yüksek tuzlu su geri kazanılarak pamuk/viskon boyamada kullanılmıştır. Pilot tesis oldukça farklı özelliklere sahip tekstil boya banyosu atıksularının arıtılması ve tuzlu su geri kazanımı için işletilmiştir. Bu endüstri dalında faaliyet gösteren tesislerin atık sularının arıtılması ile çevre kirliliğinin önlenmesinin yanı sıra geri kazanılan suların yeniden kullanılması ile çok değerli olan su kaynaklarımızın da korunmasına katkı sağlanmış olacaktır. Son olarak önerilen kombine sistem için maliyet analizi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, electrooxidation (EO), active carbon (AC) and nanofiltration (NF) membrane combined processes were used in the treatment of cotton/viscon dyeing dyebath and for brine recovery in the textile industry. In the developed process, the main target is maximum conductivity recovery as well as the elimination of the maximum chemical oxygen demand (COD) and color parameters, and the operating conditions of the process are optimized in laboratory scale systems. According to the results obtained from the laboratory scale system, a pilot scale facility was constructed. The developed pilot scale system consists of electrooxidation, active carbon column and nanofiltration (NF) membrane with high salt permeability. After the high efficiency of COD and color removal in the electrooxidation system, some of the COD that could not be purified in the EO system was removed with the NF membrane. In order to prevent the activee chlorine formed in the EO process from damaging the NF membrane, the water coming out of the EO was passed through the activee carbon columns. The main purpose here is to keep the +2 value ions that come in low concentrations such as the color, COD and calcium, magnesium etc. concentrated by letting only the salty water pass through the NF membrane. The high conductivity salt water obtained from the NF membrane was recovered and used in cotton/viscose dyeing. The pilot plant was operated both for the treatment of textile dyebath wastewater with quite different characteristics and for brine recovery. In addition to the prevention of environmental pollution by treating the wastewater of the facilities operating in this industry, the reuse of the recovered water will also contribute to the protection of our very valuable water resources. Finally, a cost analysis was carried out for the proposed combined system.