Küçük yerleşim yerleri için katı atık depolama alanlarının tasarımı
The design of landfill for rural areas
- Tez No: 232776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKAN KARADEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Katı atıklar, Türkiye'nin tüm büyük yerleşim birimlerinde olduğu gibi küçük beldeler içinde en önemli çevre sorunlarından biridir. Bu çalışmada ; katı atık sorunun bir bütün olarak incelenmiş ve küçük beldeler için de uygulanması mümkün olacak katı atık yönetimi modelleri ele alınmıştır. Pilot bölge olarak ele alınan Seydişehir İlçesi'nde yapılan çalışmalarda ilk adım olarak toplanan katı atıkların miktar, kompozisyon ve su muhtevası gibi özellikleri belirlenmiş, bu özelliklere en uygun olan bertaraf modeli belirlenmiştir. Mevcut depolama alanının durumu incelenmiş, rehabilitasyon çalışmaları ve en uygun metot olan düzenli depolama için projelendirme çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Solid wastes is one of the most important environmental problems for small towns like other big cities in Turkey.In this Project, analysing of solid wastes problems and also to be applicable to small towns solid wastes management models have been discussed completely. In Seydişehir town as taking the pilot region, the first step in the Works done on solid wastes is to find the characteristics like the amount and the composition and the moisture of the collected solid wastes. Then the most proper method has been applied. The existing depot area has been examined and the preparation workings have been done for the rehabilition studies and the most proper method which is the regular depothing area (landfill).