Algılayıcı ağları için yönlendirme algoritmasının paralel ANCOR ile gerçeklenmesi
Parallel implementation of sensor network routing algorithm ANCOR
  1. Tez No: 232780
  2. Yazar: İLKER MUSTAFA MANAP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. ENGİN DEMİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, algılayıcı ağlarında yönlendirme algoritmalarından ANCOR için paralel bir model önermekteyiz. Algılayıcı ağları, genelde çok sayıda düğüme sahip ağlardır. Algoritmanın seri uygulaması, algılayıcı ağlarının gerektirdiği simülasyon boyutlarına çıkamamaktadır. Önerdiğimiz modelle, düğüm sayısı bir sürecin kapsayabileceği kadar bir hafıza alanı ile, karınca sayısı ise simülasyona eklenebilecek sistem sayısı ile kısıtlanmaktadır. Algoritmanın daha büyük parametrelerle simülasyona sokulabilmesi, karınca kolonisi kullanılarak gerçekleştirilen seri modelin doğal hayata daha uygun bir yapıda modellenebilmesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
We are proposing a parallel model for the sensor network routing algorithm ANCOR. Sensor networks generally have large number of nodes. The serial implementation of the algorithm cannot be applied to the simulations where large number of nodes and data packets. Our model limits the number of nodes with the memory available to the master process and limits the number of data packets with the number of slave computers. Running the simulation with larger parameters helps to better simulate the natural behavior of ants movements, resulting in more ef ? cient routing of data packets.