Lojistikte hizmet sağlayıcısı seçiminde ahp ve TOPSİS yöntemlerinin uygulanması
In logistics, practice of service vendor selection with using ahp and TOPSIS methods
- Tez No: 232779
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KASIM BAYNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüz şartlarında lojistiğin önemi oldukça artmıştır. İşletmeler gerek müşteri memnuniyeti açısından gerekse kendi giderleri açısından lojistik faaliyetlerinde iyileştirmeler ve geliştirmeler yapmaya odaklanmıştır.Kimi şirketler kendi lojistik ağlarını kendileri yönetirken, kimi şirketlerde dış kaynaklı hizmet almaktadır. Fakat her iki şekilde de şirketler, maliyetlerini düşük seviyede tutarken hizmet kalitesini yüksek seviyelerde tutmak istemektedirler.Piyasada birçok lojistik tedarikçisi firma vardır. Bu yüzden şirketler, bunların arasından kendi kurumsal yapısına en fazla uyacak ve maliyetinin düşük olmasının yanında kalitesinin yüksek olmasını istedikleri firmalarla çalışacaklardır. Bu da karmaşık bir yapıdan en iyi seçimi yapmayı gerektirmektedir.Bu tezde, lojistik ile ilgili genel bilgilerin yanı sıra tedarikçi seçim kriterleri ve seçim aşamasında kullanılabilecek yöntemler üzerinde durulmuştur. Kısaca AHP, ANP, TOPSIS ve ELECTRE yöntemlerinden bahsedilmiştir.Lastik sektöründe, lojistik hizmet alımında tedarikçi seçimi yapılması için örnek uygulama yapılmıştır. Karar aşamasında AHP ve TOPSIS yöntemlerinden faydalanılmıştır.Lojistikte Hizmet Sağlayıcısı Seçiminde AHP ve TOPSIS Yöntemlerinin UygulanmasıAnahtar Kelimeler : Lojistik, Tedarik Zinciri Yönetimi, Tedarikçi Seçim Kriterleri, AHP, ANP, TOPSIS, ELECTRE
Özet (Çeviri)
Nowadays, logistics has become more important. Companies has focused on customer satisfaction and reducing their cost.Some companies manage own logistics network. On the other hand some companies have outsourcing. But both of these methods, companies want to decrease their cost and increase their service quality.In market, there are a lot of company that present lojistics service. So, companies will work with companies which has high quality, although minumum cost. So companies encounter with complex selections.In this thesis, logistics and supplier selection criterias and methods that using on selection process have been mentioned. Decision methods that AHP, ANP, TOPSIS and ELECTRE have been explanied shortly.In tyres sector, in logistics area to choose supplier, we have given an example practice. In decision section, AHP and TOPSIS methods have been used.In Logistics, Practice Of Service Vendor Selection With Using AHP And TOPSIS MethodsKeywords : Logistics, Supply Chain Management, Supplier Selection Criterias, AHP, ANP, TOPSIS, ELECTRE