Bor ile kirlenmiş toprakların yeşil ıslah (Phytoremediation) yöntemi ile arıtılması
Phytoremediation of soil contaminated with boron
- Tez No: 232781
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN TURAN, PROF. DR. AVNİ ÇAKICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan pek çok ülke su, hava ve toprak kirliliğine bağlı ekonomik ve ekolojik sorunlarla karşı karşıya kalmıştır. Özellikle toksik elementlerle kirlenmiş topraklar, etkili ve efor gerektiren teknik çözümlere ihtiyaç duyulan büyük çevre ve insan sağlığı problemleri yaratmaktadır.Bu çalışmada, günümüzde kullanılmakta olan arıtım teknolojilerine nazaran daha az maliyete sahip olan yeşil ıslah (phytoremediation) yönteminin bor ile kirlenmiş toprakların ıslahında kullanabilirliği ve metallerin toprak çözeltisindeki konsantrasyonlarını artırmak amacıyla sıklıkla kullanılan ajanların, toprak çözeltisindeki bor konsantrasyonu üzerine etkisi incelenmiştir. Bu amaçla, vetiver grass bitkisinin 0-40 mg/kg B (H3BO3) ile kirletilmiş topraklardan bor alımının, iki ajan (EDTA ve DTPA) ve bu ajanların iki uygulama zamanı (ekim öncesi ve hasat öncesi) ve üç farklı ajan konsantrasyonuna (0, 4, 8 mmol/kg) göre değişimi incelenmiştir.Deneme sonunda, toprağa uygulanan EDTA ve DTPA'nın vetiver grass bitkisinin bor alımını kontrol bitkisine göre %50 artırdığını göstermiştir. Uygulanan ajanlar içerisinde EDTA'nın DTPA'ya göre bitkinin bor alımında daha etkin olduğu da belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
Many industrialized and nonindustrialized countries are faced with economical and ecological problems due to toxic element contaminations in air, soil and water environments. Especially, soils contaminated with toxic metals pose a major environmental and human heath problem that needs an effective and affordable technological solution.In this study, the phytoremediation of boron polluted soil and the effect of chelating agents on the boron accumulation in vetiver grass was studied. The effects of adding different concentrations ( 0, 4, 8 mmol/kg) and two application seasons (before sowing and before harvesting)of two agents (ethylene diamine tetra acetate (EDTA) and diethylene triamine penta acetate (DTPA) )on boron availability in the boron contaminated soils with 0-40 mg/kg B (H3BO3) was investigated.Results show that treatments with EDTA and DTPA increased boron uptake by vetiver grass by 50% compared with the unamended control. Among the two chelates EDTA was the most efficient at increasing B uptake by vetiver grass.