Kaymaya maruz yapıştırıcıların mekanik özelliklerinin belirlenmesi
Investigation of mechanical properties of adhesives exposed to shear
  1. Tez No: 232813
  2. Yazar: SALİH AKPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEMSETTİN TEMİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Yapıştırma, cıvata, perçin, kaynak ve lehim gibi değişik birleştirme metotlarına alternatif olarak kullanılan malzemelerdir. Özellikle bağlantı güvenirliliğinin gerektirdiği havacılık, uzay, otomotiv, inşaat ve deniz endüstrilerinde yapıştırıcıların kullanımı giderek artmaktadır. Yapıştırma bağlantıları ile farklı özellik ve kalınlıklardaki malzemeler düzgün bir gerilme dağılımı sağlanarak, daha ekonomik ve daha hafif olarak birleştirilebilir.Bu çalışmanın amacı; yüksek esnekliğe sahip 3M? SBT 9244 (Akrilik/Epoksi Hibrit) ile yüksek dayanıma sahip CYTEC FM®73 OST (Epoksi) yapısal yapıştırıcıların kayma yüküne maruz mekanik özelliklerini incelemektir. Bunun için öncelikle, yapıştırıcılardan bulk ve bağlantı numuneleri hazırlanmış, hazırlanan bulk numunelerin gerilme-şekil değiştirme özellikleri çekme deneyinden elde edilmiş ve bağlantı numunelerin kayma yüküne maruz mekanik özellikleri de TAST (Thick Adherend Shear Test) yöntemiyle deneysel olarak elde edilmiştir.Daha sonra, bulk numunelerden elde edilen gerilme?şekil değiştirme özellikleri kullanılarak non-lineer sonlu eleman yöntemiyle bağlantı numunelerin kayma gerilmesi-kayma şekil değişimi özellikleri elde edilmiş ve TAST yöntemiyle deneysel olarak elde edilen özelliklerle karşılaştırılmış ve uyumlu olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Adhesives are alternative joining techniques which can be used instead of different connecting methods such as bolt, rivet, weld, and solder. Especially the use of adhesives in aviation, space, automotive, building and marine industrials, for which the security of the joints needed, increases gradually. By using adhesively bonded joints, adherents which had different properties and thickness, acquiring regular stress distribution, can be joined more economically and slightly.The aim of this study is to analyze the mechanical properties of structural adhesives which have flexibility 3MTM SBT 9244 (Acrylic\ Epoxy Hybride) and high stiff CYTEC FM®73 OST (Epoxy) and exposed to shear. For this purpose, the bulk specimens were prepared from adhesives, firstly, stress-strain properties of these specimens were obtained from tensile experiment?s results, and mechanical properties of joint specimens which are exposed to shear were also obtained from experimental TAST method.Then, by using stress- strain properties which is obtained from bulk specimens, shear stress- shear strain properties of joint specimens were obtained from non linear finite element method and these results were compared with experimental results which were obtained from TAST method and it was found that there was a close agreement between the two results.