Emme manifoldu plenumu boyunun motor performansına etilerinin analizi
Investigation of the effects of intake mnifold plenum length on engine performance
- Tez No: 232814
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. AKİF CEVİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
İçten yanmalı motorlar; otomobiller, ağır vasıtalar, iş makinaları, tren, gemi, motosiklet gibi araçlar ile taşımacılık sektöründe; bunun yanında çok sayıda büyük ve küçük uygulamalar için mekanik ve elektrik enerjisi üretiminde yaygın ve oldukça etkin bir şekilde kullanılmaktadırlar. Temelde fosil yakıtlar ile çalışmaktadırlar. Petrol rezervlerinin azalmasından ve yakıt tüketimi standartlarından dolayı, motor çalışma parametrelerinin motor performansına etkileri hayati önem arz etmektedir.İçten yanmalı motorların performansını artırmak ve yakıt tüketimlerini azaltmak için; ateşleme veya enjeksiyon zamanı, valf zamanlaması ve sıkıştırma oranı gibi çalışma parametreler motor çalışırken kontrollü olarak değiştirilmelidir. Bu parametrelerin yanında, emme manifoldunun boyu da motor devir sayısı ile değiştirilirse motor performansının artırılmasına katkıda bulunacaktır.Emme manifoldunun ana görevi, gerekli ve eşit taze havayı yanma odasına taşımaktır. Motorlarda kullanılan emme manifoldları bir devir sayısına göre optimum üretilmektedir. Sabit boylu manifold diğer devir sayılarında motor performansına olumlu katkılar sağlamamaktadır. Piston ve supap hareketlerinden dolayı manifold içinde akış titreşimleri oluşur. Bu titreşimlerden superşarj elde edecek şekilde faydalanmak temel amaçtır. Bu kapsamda motor devir sayısına bağlı olarak manifold boyunu değiştirmek, silinidir içine alınacak olan havanın kütlesini artıracaktır. Silindir içine alınan hava miktarının artması motor performansının artmasını ve motorun yakıt tüketiminin azalmasını sağlayacaktır.Çalışmamızda yapılan deneyler de göstermiştir ki düşük devirlerde manifold boyunun uzatılması motorun efektif verimi artırmış özgül yakıt tüketimi ise azaltmıştır. Yüksek devirlere çıkıldığında manifold boyunu uzatmak olumlu sonuçlar vermemiştir. Yani yüksek devirlerde yüksek performans almak için manifold boyunu kısaltmak gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Internal combustion engines dominate transportation propulsion - cars, trucks, off-highway vehicles, railroad, marine, motor bikes - as well as provide mechanical and electrical power for a wide range of large and small applications. Internal combustion engine mainly will have worked with fossil fuel. Through the decrease of fuel reserve and fuel economy standards, the research on the effects of the operating parameters on the engine performance is vitally important.To improve the internal combustion engine performance and to reduce the fuel consumption, the operating parameters such as ignition or injection timing, valve timing and compression ratio should be continuously changed. Additionally, variation of the length of the intake manifold with the engine speed assists in the improvement of the engine performance.The main function of intake manifolds is to provide an optimized and evenly distributed flow of fresh air from the air filter to the combustion chamber. A static intake manifold which used in engine can only be optimized for one specific RPM. At the ather RPM the static intake manifold don?t provide positive effect to the engine performance. From the movement of the piston and valve, occur the Flow pulsating in the intake manifold. The main purpose is take an advantage from this pulsating as if create supercharge. In this context, to change the manifold length with engine speed will increase the mass of air inducted into the cylinder. To increase the mass of air inducted into the cylinder, will provide the engine performance and decrease the fuel consumption of the engine.It is clear from experiments of this study that at low engine speed if we extend the intake manifold length, the effective efficiency of the engine will increase and the fuel consumption of the engine will decrease. Extending of the intake manifold length when engine speed is increased, don?t give positive result. Namely, at high engine speed, short length of intake manifold must be used to take high performance.