Fotokatalitik arıtmanın doğal organik madde karakterizasyonu ve dezenfeksiyon yan ürünlerine etkisi
Effect of photocatalytıc treatment on the natural organıc matter characterızatıon and dısınfectıon by-product
- Tez No: 232913
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Fotokatalitik proseste Anataz, Anataz-Rutil karışımı ve Degussa P?25 Titanyum dioksit (TiO2) kullanılarak hümik asit (HA) çözeltisinden ve Porsuk Baraj suyundan doğal organik madde (DOM) giderimlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. 4 adet 36W black blue lambalar (BLB) ile ışıma yapılarak laboratuar ölçekli fotokatalitik reaktörde 25 mg/L hümik asit çözeltisinde farklı miktarlarda (0,1?0,2-0,5-1 g/L) Anataz-nano TiO2 ve farklı pH'larda (3, 5, 6, 9) deneyler yapılmıştır. Fotokatalitik reaktörde Porsuk Baraj suyunda 0,1 g/L Anataz TiO2 kullanılarak deney yapılmıştır. Aynı şekilde 4 adet ve 2 adet 36W BLB ile ışıma yapılarak laboratuar ölçekli fotokatalitik reaktörde 25 mg/L hümik asit çözeltisinde ve Porsuk Baraj suyunda farklı miktarlardaki (0,1?0,5 g/L) Degussa P-25 TiO2 kullanılarak deneyler yapılmıştır. UV254, spesifik ultraviyole absorbansı (SUVA), çözünmüş organik karbon (ÇOK), VIS400, Trihalometan Oluşum Potansiyeli (THMOP) ve Haloasetik Asit Oluşum Potansiyeli (HAAOP) gibi parametreler ölçülerek karşılaştırma yapılmıştır.Anataz çalışması sonucunda, aromatikliğin göstergesi olan UV254 ve Çözünmüş Organik Karbonun (ÇOK) en iyi 1 g/L dozda ve pH 5' te giderildiği gözlenmiştir. Degussa P-25 deneyleri sonucunda en iyi giderimin 0,5 g/L TiO2 eklendiğinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aimed to removal of dissolvel organic matter (DOC) from humic acid (HA) solution and Porsuk Lake Water. Slurry (Anatase, Anatase-Rutil Mixture, Degussa P-25) (Titanium Dioxide) TiO2 nano particles used in the photocatalytic reactor. Bench scale experimental studies were conducted at constant humic acid concentration (25 mg/L), different anatase-nano TiO2 dosage (0.1-0.2-0.5-1 g/L) and different pHs (3, 5, 6, 9) in photocatalytic reactor which includes 2x36W and 4x36W Black Light Blue (BLB) lamp aiming humic acid degradation. Same processes were replicated at constant TiO2 (0.1 g/L) dosage in Porsuk Lake Water. These experiments were conducted with 0.1 and 0.5 g/L Degussa P-25 dosages for humic acid solution and Porsuk Lake Water. The results were evaluated UV254, SUVA (Specific Ultraviole Absorbance at 254 nm), DOC that specify organic matter, VIS400, THMFP (Trihalomethane Formation Potential) and HAAFP (Haloacetic acid Formation Potential) and. The anatase experimental results show that UV254 and DOC removal is the highest at 1 g/L anatase nano-TiO2 and at pH 5. The Degussa P-25 experimental results show that the highest oxidation of organic matter removal efficiency at 0.5 g/L Degussa P-25 nano-TiO2.