Üzüm çekirdeği ektresinden flavan-3-ol bileşiklerinin adsorpsiyon prosesi ile saflaştırılması ve proses optimizasyonu
Prufication of flavan-3-ol compounds from grape seed by adsorption process amd the process optimization
  1. Tez No: 232914
  2. Yazar: DERYA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERRİN BOZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada üzüm çekirdeğinden polifenolik bileşenlerin adsorpsiyon yöntemi ile izolasyonu amaçlanmış ve bu prosesin optimizasyonu için sıcaklık, başlangıç konsantrasyonu, adsorban tipi, zaman ve akış hızı faktörleri incelenmiştir. Kesikli adsorpsiyonda ile polifenollerin saflaştırılmasında üç farklı adsorban (XAD-7, XAD-16 ve aktif karbon) arasında XAD-7 en etkin adsorban olarak bulunmuştur.Langmuir ve Freundlich denge izotermleri uygulanarak adsorpsiyon işlemini açıklayan uygun model bulunmuştur. Adsorpsiyon parametrelerinin etkileri, cevap yüzey yöntemi ile incelenmiş ve ikinci derece model eşitliği geliştirilmiştir. Son olarak çalışmada adsorpsiyon kinetiği ve termodinamiği incelenmiştir. Sözde birinci mertebe ve sözde ikinci mertebe kinetik modelleri debneysel verilere uygulanarak hız sabitleri bulunmuştur. Adsorpsiyon sözde 2. mertebe kinetik modele uymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, isolation of polyphenolic compounds from grape seed by adsorption method was investigated and the parameters for the optimisation of this process, such as temperature, adsorbent type, initial concentration, adsorption time and flow rate were evaluated. XAD-7 was found to be most effective adsorbent for purification of polyphenols among three different adsorbent (XAD-7, XAD-16 and activated carbon) by means of batch adsorption.Lagmuir and Freundlich isotherms were applied to find out suitable equilibrium isoterms. The effects of adsorption parameters were investigated by response surface methodology and second order model equations were developed. Finally adsorption kinetics and thermodynamics were investigated. The pseudo first-order and second-order kinetic model were applied to experimental data and the rate constant were evaluated. Adsorption process fit well with pseudo second-order kinetic model.