Sivrihisar yöresi sepiyoliti'nin su adsorpsiyon özelliklerinin incelenmesi
Investigation of water adsorption properties of Sivrihisar sepiolite
  1. Tez No: 232922
  2. Yazar: MEHMET GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL YÖRÜKOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, Eskişehir'in Sivrihisar (Kaymaz) yöresinden alınan doğal sepiyolit ve bu numunelerin çeşitli iyon değiştirmiş formlarının su buharı adsorpsiyonu özellikleri incelenmiştir.Sepiyolit numunelerinin modifiye formları 1M NaCl, KCl, CaCl2, ve MgCl2, çözeltileri ile hazırlanmıştır. İyon değişimi işleminden sonra, numunelerin Na+ (Na-KS), K+ (K-KS), Ca+2 (Ca-KS), ve Mg+2 (Mg-KS) formları elde edilmiştir. Doğal ve modifiye sepiyolit numunelerinin her biri için P/P0 relatif basınç değerlerine karşılık adsorpladıkları su buharı miktarları tayin edilmiştir. Numuneler tarafından adsorplanan su buharı miktarı ile, değişebilir katyonların hidrasyon enerjileri arasında kuvvetli bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Tek değerlikli katyonlarla değişen killer, iki değerlikli katyonlarla değişenlerden daha az su sorplamıştır. Su buharı adsorpsiyonunda doğal sepiyolitin ve değişebilir katyonların (K+, Na+, Mg2+, ve Ca2+) adsorplanmış suyun miktarı üzerindeki artışı şu şekilde etkilenmiştir: Doğal sepiyolit
Özet (Çeviri)
In this study, water adsorption properties of natural sepiolite from Eskişehir Sivrihisar (Kaymaz) region and its samples in different ion forms were examined.Modified forms of sepiolite samples were prepared in 1M NaCl, KCl, CaCl2 and MgCl2, solutions. Na+ (Na-KS), K+ (K-KS), Ca+2 (Ca-KS) and Mg+2 (Mg-KS) forms of samples were obtained after ion change process. For each of these forms, amounts of water adsorbed versus of relative pressure (P/P0) was determined. It was determined that a strong relationship between amount of adsorbed water vapour by specimens and hydration energies of exchangeable cations. Clays exchanged with monovalent cations sorbed less water than clays exchanged with divalent cations. The amount of adsorbed water was influenced by the exchangeable cation with the order of increase being: Natural sepiolite