Tek çekirdeklerde gamow-teller geçişlerinin Pyatov-Salamov yöntemi ile incelenmesi
The study of gamow-teller decays in odd mass nuclei by Pyatov-Salamov method
- Tez No: 232921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVAD SELAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tezde çekirdeğin tabaka modelindeki ortalama alan potansiyelinin çekirdek kısmının izoskaler teriminin bozulmuş süper simetrisi Pyatov-Salamov yöntemi ile restore edilmiştir. Restore sonucunda Hamiltonyene ilave bir etkin etkileşmesi terimi katkıda bulunur. Daha sonra hem çift hem de tek çekirdeklerde beta geçiş özellikleri QRPA yöntemi ile incelenmiştir. 74-76Kr ve 116Sn çift çekirdeklerinde ve 75-77Kr, 117Sn tek çekirdeklerinde GT geçiş gücünün enerji dağılımı ve GT rezonansları incelenmiştir. Bu çalışmalardan elde edilen sonuçlar deneysel verilerle ve benzer teorik hesaplama sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Bu araştırma sonucunda tabaka modelindeki ortalama alan potansiyelinin çekirdek kısmının izoskaler teriminin bozulmuş süper simetri özelliğinin restore edilmesinin önemli olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca Pyatov-Salamov yöntemi ile hesaplanmış tek çekirdekler arasındaki - ve toplam geçiş güçlerinin, diğer yöntemlerle kıyaslandığında deneysel verilere daha yakın olması bu tür hesaplamalarda Pyatov-Salamov yönteminin önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the super symmetry property of the isoscalar term in the nuclear part of the shell model mean field potential violated has been restored by using Pyatov-Salamov method. An additional effective interaction term coming from this restoration contributes to the total Hamiltonian. The beta decay processes in even mass and odd mass nuclei have been searched by using QRPA method. Those processes include the energy distribution of GT transition strength and GT resonance in the 74Kr, 76Kr and 116Sn, and 75-77Kr, 117Sn. The obtained results have been compared with the corresponding experimental data and the other theoretical calculation results. Calculation results show that the restoration of the broken super symmetry property of the isoscalar term of the nuclear part in shell model potential is important. Additionally, and total transition strength in odd mass nuclei have been calculated by using Pyatov-Salamov method when it is compared with the other methods, it gets closer to the corresponding experimental data. Therefore, Pyatov-Salamov method is important in these type of calculations.