Kamu inşaatlarında ortaya çıkan uyuşmazlıklar: örnek kararlar ışığında uyuşmazlık nedenlerinin incelenmesi
Disputes in public construction works: Analyzing the solution methods by the help of decisions
- Tez No: 232928
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÖKHAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
İnşaat sözleşmelerinin uygulanması esnasında ortaya çıkan uyuşmazlıkların belirlenmesi ve en aza indirgenmesi, oluşabilecek zaman kaybına ve maddi kayıplara engel olabilecektir. Bu amaçla yapılan çalışmada, öncelikle inşaat sektörünün yapısı ve genel özellikleri incelenmiştir. Sektörün Dünya ve Türkiye'deki durumu ele alınarak, genel sorunları üzerinde durulmuştur. Daha sonra, inşaat sektörü hukuki açıdan ve milletlerarası hukuk açısından ele alınmıştır. Kamu inşaatlarında yüklenicilerle olan uyuşmazlıkların nedenleri ve bu uyuşmazlıkların ?Resmi Uyuşmazlık Çözüm Yolları? ve ?Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yolları? ile çözümü üzerinde durulmuştur.Uygulama bölümünde, daha önceki bölümlerde ortaya konan ve , kamu inşaatlarının yapımı esnasında ortaya çıkan belli başlı hususlardaki (işin süresi, fiyatlar, hakedişler, kabuller, gecikme cezaları) uyuşmazlıklara ilişkin 1958-2006 yılları arasında çeşitli yetkili kurumlarca (Sayıştay, Yargıtay, Danıştay, Yüksek Fen Kurulu vb.) verilen kararlar değişik kriterlere göre değerlendirilmiştir. İnceleme sonucunda, verilen kararların %57'sinin idare lehine, %29'unun yüklenici lehine %14'ünün ise bağımsız bir şekilde sonuçlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Determining and minimizing of the disputes which come out during the application of construction projects, can protect against time and material loss. On this study which was done for this aim, structure and general properties of the construction sector were examined firstly. The position of the sector on the World and in Turkiye was observed and the general problems of the sector were mentioned. After this, the construction sector was taken up on the side of law and international laws. On public projects, the reasons and the resolutions of the disputes by ?Formal Dispute Resolution? and ?Alternative Dispute Resolution=ADR? were mentioned.In application part, the decisions which were taken by various institutions (Exchequer and Audit Department, Supreme Court, Council of State, High Science Committee etc.) and which were determined at previous chapters about the main disputes (time of work, prices, allowances, acceptances, delay costs) in building of public constructions were evaluated according to different criterions. Finally, at the end of the observations, it has been seen that the decision is 57% in favour of administration, 29% in favour of contractor and 14% independent results.