Bazı Tabanus (Tabanıdae, Diptera) türlerinin DNA'larının RAPD-PCR tekniği ile incelenmesi
Investigation of genomic DNA of some of the Tabanus (Tabanidae, Diptera) specieses by RAPD-PCR technique
- Tez No: 232927
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ ALANYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Sistematik çalışmalarında birçok canlı türünün sınıflandırılması morfolojik özellikleri vasıtasıyla yapılmaktadır. Ancak son yıllarda artan çevre kirliliği ve iklim değişiklikleri canlının morfolojik özelliklerinde değişikliklere neden olmaktadır. Türlerin tanımlanması, genetik uzaklığın belirlenmesi ve polimorfizmin saptanmasında morfolojik özelliklerin yanında moleküler işaretleyicilerin kullanılması, oldukça önemlidir. Rastgele çoğaltılmış polimorfik DNA Polimeraz Zincir Reaksiyonu (RAPD-PCR) tekniği ekonomik, hızlı olması ve genomik bilgiye ihtiyaç duyulmaması nedeniyle genetik uzaklıkların belirlenmesi için tercih edilmiştir.Bu çalışmada, bazı Tabanus türlerinden izole edilen DNA'ların 20 primerle amplifikasyonu denenmiştir. Denenen primerlerden 3 tanesinin verdiği amplifikasyon sonuçlarına göre bu türlerin, birbirine olan uzaklık dereceleri belirlenmiştir. RAPD-PCR tekniği Tabanus türleri için genetik uzaklıkların belirlenmesinde kullanılabileceği gösterilmiştir.Anahtar Kelimeler : Tabanus, RAPD-PCR, Genetik uzaklık, Filogeni, DNA
Özet (Çeviri)
In systematic studies, many species have been classified according to morphological criteria. However, recently occuring environmental pollution and climatological changes leads to some changes in morphologic features of organisms. Together with morphologic properties, using molecular markers for identification of species, determination of genetic distance and detecting polymorphism is quite important. Randomly Amplified Polymorphic DNA Polymerase Chain Reaction (RAPD-PCR) technique is preferred in order to determine genetic distances since it is economical and rapid and also it does not require genomic information.In this study, the amplification of 20 primers with genomic DNA isolated from some Tabanus (Tabanidae Diptera) species is tested. According to the amplification results of 3 primers tested, the degrees of diversity from one another are showed. It is demonstrated that RAPD-PCR technique could be used to determine genetic distances for Tabanus species.Keywords : Tabanus, RAPD-PCR, Genetic distance, Phylogeny, DNA