Duygusal zekânın etik davranış üzerine etkisi
The impact of emotional intelligence on ethical behavior
  1. Tez No: 708337
  2. Yazar: ESMA UZUNÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABAHATTİN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Duygusal zekâ insanların kendi duygularının bilincinde olması ve duygularını kendilerine göre değerlendirmesi, duygularını doğru ifade etmesi, empati sayesinde diğer insanlarında duygularını anlayabilmesi, ortaya çıkan sorunlar karşısında duygularını en normal ve düzgün şekilde kullanması ve duygularını doğru yönetebilmesi olarak tanımlanabilmektedir. Duygusal zekâ kişilerin tüm davranışlarına etki eden dürtüleri ifade eder. Diğer insanlarla olan sosyal ve iş ortamındaki iletişimin bir göstergesi olarak nitelenebilmektedir. Duygusal zekâ insanları hedeflerinin peşinden koşmaya yönlendiren duyguları harekete geçiren ve onları eyleme dönüştüren bir olgudur. Günümüzde artık çalışma hayatının kuralları değişmiş, insanlar hakkında karar alırken göz önünde tutulan faktörlerde duygusal zekâ gibi yeni ölçütler kullanılmaktadır. Son dönemde büyük ilgi gören duygusal zekâ çeşitli alanlarla ilişkilendirilip yeni çalışmalara konu olmuştur. Bir davranış sergilerken duygusal zekâ ile paralel düşünülmesi gereken önemli diğer bir konu ise etiktir. Etik, kişilerin davranışlarını etkileyerek doğru ve iyiyi bulmasını sağlayan bir dizi ahlak kurallarıdır. Etiğin amacı ise kişilerin toplumda tek başına ayakta kalabilmesini ve ahlaki açıdan kararlar almasını öğretmektir. Kişilerin davranışlarına rehber olabilecek ilkeleri oluşturmasını ve bu ilkelerin uygulanmasını savunmaktır. Bireylerin doğruyu ve yanlışı ayırmasını sağlayan ahlaki ilkelerin bütünü olarak tanımlanan etik hem bireyler hem de içinde yaşadığımız toplum için büyük önem arz etmektedir. Çünkü bireyler karar aşamasında duygusal zekalarından yararlanıp, aynı anda etiğe en uygun şekilde kararlar almaya gayret etmektedirler. Bu tez çalışmasının amacı ise duygusal zekânın kamu ve özel sektörde çalışanların etik davranışlarına etkisi ve düzeyini incelemektir. Çalışma, Bartın da bulunan kamu ve özel sektör çalışanlarının üzerinde uygulanmıştır. 426 çalışandan veriler anket yöntemiyle toplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre duyguları kullanma ve idealizm, sosyal yönetim ve idealizm arasında anlamlı bir ilişki olup hipotezler kabul edilmiştir. Duygusal zekanın diğer boyutlarının etik davranış üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Emotional intelligence can be defined as people being aware of their own emotions and evaluating their emotions according to themselves, expressing their emotions correctly, understanding other people's emotions thanks to empathy, using their emotions in the most normal and proper way in the face of emerging problems, and managing their emotions correctly. Emotional intelligence refers to the impulses that affect all behaviors of people. It can be described as an indicator of communication with other people in the social and business environment. Emotional intelligence is a phenomenon that activates emotions that lead people to pursue their goals and turns them into action. Today, the rules of working life have changed, and new criteria such as emotional intelligence are used in the factors that are taken into consideration when making decisions about people. Emotional intelligence, which has attracted great attention recently, has been associated with various fields and has been the subject of new studies. Ethics is an important issue that should be considered in parallel with emotional intelligence while exhibiting a behavior. Ethics is a set of moral rules that enable people to find the right and good by influencing their behavior. The purpose of ethics is to teach people to stand alone in society and to make moral decisions. It is to advocate the establishment of principles that can guide people's behavior and the implementation of these principles. Ethics, which is defined as the whole of moral principles that enable individuals to distinguish between right and wrong, is of great importance for both individuals and the society we live in. Because individuals make use of their emotional intelligence at the decision stage and try to make decisions in the most ethical way at the same time. The aim of this study is to examine the effect and level of emotional intelligence on the ethical behavior of employees in the public and private sectors. The study was applied to public and private sector employees in Bartın. Data were collected from 426 employees by survey method. According to the results of the research, there is a significant effect between using emotions and idealism, social management and idealism, and the hypotheses were accepted. Other dimensions of emotional intelligence are found to have no significant effect on the ethical behaviour.