Tek çekirdeklerde yük değişimli etkileşmelerinin pyatov yöntemi ile incelenmesi
The study of charge-exchange collective excitations in odd mass nuclei by pyatov method
- Tez No: 232952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVAD SELAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Nükleer Mühendislik, Physics and Physics Engineering, Nuclear Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde Pyatov yöntemine dayanarak çekirdeğin kabuk modeli Hamiltonyeni ile Gamow-Teller operatörü arasındaki bozulmuş komütasyon koşulu restore edilmiştir. Söz konusu restore sonucunda Hamiltonyene ilave bir etkin etkileşmesi terimi katkıda bulunmuştur. Daha sonra parçacık-parçacık ve parçacık-eşik kanalında Gamow-Teller etkin etkileşmesi göz önüne alınarak hem çift çekirdekler hem de tek çekirdeklerde beta geçiş süreçleri incelenmiştir. kütle bölgesinde tek tek çekirdeklerde GT geçiş gücünün enerji dağılımı, GT rezonansları, çift-çift çekirdekler arasında çift beta bozunumu ve tek çekirdekler arasında ise ?? geçişleri incelenmiştir. Bu araştırmalardan elde edilen sonuçlar uygun deneysel değerlerle ve diğer benzer teorik hesaplama sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Araştırma sonucunda benzer süreçler incelenirken tabaka modeli ile yapılan hesaplamalarda tabaka model potansiyelinin yukarıda adı geçen kısmının bozulmuş süper simetri özelliğinin restore edilmesinin önemli olması sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the violated commutation condition between the total shell model Hamiltonian and Gamow Teller operator (GT) has been restored by Pyatov method (PM). An additional effective interaction term ( ) coming from this restoration contributes to the total Hamiltonian. The beta decay process in even mass and odd mass nuclei has been searched by considering the GT effective interactions in the ph and pp channels. Those processes include the energy distribution of GT transition strength and GT resonances in the mass region of the two neutrino double beta decay in even-even nuclei, and the ?? transition properties in odd mass nuclei. The obtained results have been compared with the corresponding experimental data and the other calculation results. Calculation results show that the restoration of the violated super symmetry property of the mentioned part in shell model potential is important.