Au(111) ve polikristalin Au elektrotlarla sülfür UPD'sinin elektrokimyası: Substrat yapısının ve pH'ın önemi
Electrochemistry of sulfur upd on Au(111) and polycrystalline Au substrates: Important role of substrate and pH
  1. Tez No: 96436
  2. Yazar: HİLAL ÇAKAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. EMİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Sodyum sülfıt içeren sulu çözeltide Au(lll) ve polikristal altın elektrotta sülfür tek tabakalarının elektrokimyasal depozisyon ve desorbsiyonunun kinetiği siklik voltametri. kronoamperometri ve kronokulometri yöntemleri ile çalışıldı. Siklik voltametri deneyleri; polikristal altın elektrotta, sülfürün potansiyel altı depozisyonu (UPD) ve sıyrılmasının farklı potansiyellerde iki çift oksidatif ve iki çift redüktif piklerden oluştuğunu göstermektedir. Bununla birlikte tek kristal formlu altın elektrotta sülfür UPD' si yalnızca bir pik içerir. Elektrosorpsiyon valans ölçümleri ve pH bağımlılığı sülfür UPD' sinin iki elektron transferine karşılık geldiğini gösterir. Sülfürün tek bir tabakasının yük yoğunluğu 0,33 yüzey kaplamasını gösterdiği siklik voltametri ve kronokulometri ile tespit edildi. Polikristal altın elektrotta kronoanperometri sonuçlan; sülfürün sıyrılması Langmuir tip adsorbsiyon ile birlikte oluşan iki boyutlu çekirdek oluşumu ve büyümesini takip ederken, depozisyonun Langmuir tip mekanizma ile yer aldığını gösterdi. Au(lll) üzerinde sülfürün depozisyonu için akım değişimi incelendi ve Au( 111) yüzeyinde de polikristal altın elektrottaki depozisyon ile aynı iken, sıyrılma prosesi yalnızca iki boyutlu çekirdek oluşumu ve büyümesi mekanizmasını içerdiği belirlendi. Akım değişiminin desorbsiyon bölümünün analizinden, sıyrılma prosesi ani büyüyen (instantaneous) mekanizma olarak tanımlanabilir. Kronoamperometri deneyleri sülfürün Au(lll) yüzeyinde ilk önce rasgele adsorblandığını, daha sonra kendiliğinden düzenlenerek iki boyutlu çekirdekleşme ve büyüme safhasına uyduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The kinetics of the electrochemical deposition and desorption of sulfur monolayers on highly oriented Au(lll) and polycrystalline Au electrodes in aqueous solutions containing sodium sulfide was studied by cyclic voltammetry, chronoamperometry and chronocoulometry. Cyclic voltammetry experiments reveal that underpotantial deposition and stripping of sulfur occurs at two different potentials at polycrystalline Au substrates leading two pairs of oxidative and two pairs of reductive peaks. However, sulfur UPD consists of only one peak at single crystalline Au(lll) substrates. Electrosorption valancy measurements and pH dependency showed that UPD of sulfur involved two-electron transfer. The charge corresponding one monolayer of sulfur was determined by cyclic voltammetry and chronocoulometry indicating a 0.33 coverage. The chronoamperometric results at polycrystalline electrodes indicate that deposition takes place in a Langmuir-type mechanism while the stripping of sulfur follows two- dimensional nucleation and growth mechanism which is accompanied by a Langmuir type adsorption. While the apperarance of current transients observed for the deposition of sulfur on Au(lll) was similar to what seen for deposition on polycrystalline Au substrates, the stripping process was totally different involving only two-dimensional nucleation and growth mechanism. From an analysis of desorption part of current transients, we can describes the stripping process as instantaneous mechanism. Chronoamperometry experiments suggest that sulfur is adsorbed on to Au(l 11) surface randomly first then it reorganizes itself to form well ordered structure then it desorbs two-dimensional nucleation and growth fashion.