Zirkon-Y2O3 ilavesiyle MgO-spinel kompozit refrakterlerin mekanik özelliklerinin incelenmesi
Examination of mechanical properties of MgO ? spinel composite refractories with the addition of zircon ? Y2O3
- Tez No: 232961
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAİL AKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
MgO-spinel kompozit refrakterlere değişik miktarlarda zirkon ve Y2O3 ilavesiyle elde edilen farklı kompozisyonlardaki malzemelerin mekanik özelliklerindeki değişim ve iyileştirmeler, nedenleriyle birlikte incelenerek, bu malzemelerin yüksek sıcaklık dayanımını etkileyen ısıl parametreler araştırılmıştır. Üretilen numunelerin yoğunlukları, mukavemeti, elastik modülü, kırılma tokluğu, kırılma yüzey enerjisi, iş enerjisi, kritik çatlak boyutu ve ortalama MgO tane boyutu verileri ölçülerek değerlendirilmiştir. Ayrıca; mikroyapısal değişikler, XRD ölçümleri ve SEM analizleri ile incelenmiştir. Refrakter malzemelerin yüksek sıcaklık performansını tespit etmek için kullanılan ısıl stres/şok parametreleri (R, R''', R'''', Rst) ve ?wof/?S oranları hesaplanmıştır. Farklı kompozisyonların mekanik özellikleri ile yapısal değişimleri arasındaki ilişkiler ve bunları etkileyen faktörler araştırılmıştır. Kompozit refrakter malzemelere ilave edilen bileşenlerin optimum miktarları tespit edilmiştir. Endüstriyel uygulamalarda servis ömrü daha uzun olabilecek malzemelerin optimizasyonu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The variations and improvements with the reasons on the mechanical properties of the materials containing different compositions that can be obtained with the addition of various amount of zircon and yttria into MgO?Spinel composite refractories were examined and thermal parameters affecting high temperature behaviour of those materials were investigated. The density, strength, Young?s modulus, fracture toughness, fracture surface energy, work of fracture, critical crack length and mean MgO grain size values of the samples produced were measured and evaluated. In addition, microstructural changes using XRD mesurements and SEM analysis were examined. Thermal stress/shock parameters (R, R???, R????, Rst) and ?wof/?S ratios that are used for determining high temperature performance of refractory materials were calculated. The relationships between mechanical properties and structural variations for different compositions and the factors affecting this connection were investigated. The optimum amount of constituents incorporated into composite refractory materials has been determined. The optimisation of materials used for obtaining longer service life in industried application has been carried out.