Bazı yeni pirazol türevlerinin sentezi ve yapılarının aydınlatılması
Synthesis of some novel pyrazole derivatives and their structure elucidation
  1. Tez No: 232960
  2. Yazar: ŞULE KÖKTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN KANIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sübstitue pirazoller çok çeşitli biyolojik ve farmakolojik aktiviteler gösterirler ve hem ilaç hem de tarım endüstrisinde geniş bir uygulama alanına sahiptirler. Bu yüzden, bu bileşiklerin sentezi için geliştirilen yöntemler giderek daha fazla önem kazanmaktadır. Bu amaçla bu tez çalışmasında, ß´?amido?ß?diketon bileşiklerinin çeşitli hidrazin türevleri ile reaksiyonundan hepsi yeni 3,4,5-tri ve 1,3,4,5-tetrasüstitue pirazol türevleri sentezlendi. ß´?Amido?ß?diketon bileşiklerini sentezlemek için literatürde yer almayan yeni bir yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntemde benzotriazol metodolojisi kullanılarak benzotriazol, bir amit ve bir aldehit arasındaki reaksiyondan N-(?-amidoalkil) benzotriazol bileşikleri sentezlendi. Daha sonra bu bileşikler 1,3-diketonların amidoalkilasyonunda kullanılmış ve ß´?amido?ß?diketon bileşikleri elde edilmiştir. Sentezlenen bütün yapılar çeşitli spektroskopik metotlarla aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Substituted pyrazoles exhibit a wide variety of biological and pharmacological activities and they have a broad application area both in pharmaceutical and agrochemical industries. Therefore, methods developed for synthesizing these compounds are getting more importance. For this purpose, in this work, we synthezised some novel 3,4,5-tri- and 1,3,4,5-tetrasubstituted pyrazoles from the reaction of ß´?amido?ß?diketones with various hydrazine derivatives. To synthesize ß´?amido?ß?diketones, a new method which doesn?t exist in the litreture was developed. In this method, using benzotriazole methodology, N-(?-amidoalkyl) benzotriazole compounds were synthesized from the reaction between benzotriazole, an amid and aldehyde. Then they were used for the amidoalkilation of 1,3-diketones and ß´?amido?ß?diketones were obtained. All synthesized compounds were identified by various spectroscopic methods.