Geliştirilmiş yapay sinir ağı algoritmaları ve uygulamaları
Improved artificial neural network algorithms and applications
  1. Tez No: 232964
  2. Yazar: ENGİN TAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMMEDAĞA MEMMEDLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İstatistik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Statistics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışmasında, ilk önce deterministik kuadratik performans fonksiyonu durumunda momentumlu gradyan düşümü algoritmasının kararlılığı ve yakınsama hızı incelenmiştir. Teorik incelemeler sonucunda, hızlı yakınsamayı sağlayan etkin öğrenme oranı ve momentum faktörü formülleri, Hessian'ın en büyük ve en küçük özdeğerlerini kullanarak belirlenmiştir. Bu yaklaşım rassal olarak oluşturulan kuadratik test problemleri üzerinde denenmiş ve etkin öğrenme parametreleriyle çalışan algoritmanın diğer geleneksel momentumlu gradyan düşümü algoritmalarından daha üstün performans gösterdiği gözlenmiştir. Kuadratik performans fonksiyonu için elde edilen etkin öğrenme parametreleri, hatanın, ağ ağırlıklarının herhangi bir doğrusal olmayan fonksiyonu olduğu genel duruma uyarlanmıştır. Genel durumda etkin parametrelerle çalışacak momentumlu gradyan düşümü algoritmasının dört farklı versiyonu önerilmiştir. Geliştirilen algoritmalar gerçek veri kümesine sahip güncel test problemleri üzerinde diğer geleneksel gradyan düşümü algoritmaları ile karşılaştırılmıştır. Etkin öğrenme parametreli algoritmaların, diğer geleneksel gradyan düşümü algoritmalara göre genelde daha iyi yakınsama performansı gösterdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, at first, stability and convergence speed of gradient descent with momentum algorithm is analyzed in the case of a deterministic quadratic performance function. As a consequence of theoretical analyzes, effective learning rate and momentum factor formulas which improve convergence speed are determined from the largest and smallest eigenvalue of the Hessian. This approach is tested on randomly generated test problems and results indicate that the algorithm with effective learning parameters outperforms other conventional gradient descent with momentum algorithms. Effective learning parameters obtained for the quadratic performance function are adapted to the general case where the performance is any nonlinear function of the network weights. Four different versions of gradient descent with momentum algorithm which works compatible with the effective learning parameters are proposed in the general case. Developed algorithms are compared with other conventional gradient descent algorithms on the up-to-date test problems. It is observed that algorithms with the effective learning parameters show better convergence performance than the other conventional gradient descent algorithms in general.