Access monitoring system for distributed firewall policies
Dağıtık güvenlik politikaları için erişim takip sistemi
- Tez No: 232966
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞKAN TUĞLULAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Yazılımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İnternet bilgi paylaşımı açısından birçok faydalar sağlamaktadır. Fakat İnternet özel ağları tehdit edebilecek, güvenlik açısından eksiklikleri olan bir ortamdır. Ateş duvarları ağ güvenliğini sağlamada kullanılan önemli bir araçtır. Ateş duvarları önceden belirlenmiş güvenlik kurallarına göre ağ trafiğini düzenleyerek özel ağları dışarıdan gelebilecek saldırılara karşı korur. Temel olarak bir ateş duvarı güvenlik kurallarını üzerinden geçen her ağ paketine uygular. Dağıtık ateş duvarları geleneksel ateş duvarlarının birtakım eksikliklerini gidermek için ortaya atılmış bir yaklaşımdır. Dağıtık ateş duvarı tasarımı güvenlik kurallarını ağa giriş noktasında uygulamak yerine ağın içindeki bilgisayar üzerinde uygulama esasına dayanır. Güvenlik kurallarının yönetimi hem geleneksel hem de dağıtık ateş duvarları için çok önemli bir konudur. Bu çalışmada dağıtık ateş duvarı güvenlik politikaları için bir takip sistemi geliştirmek amaçlanmaktadır. Bu uygulama tarafından üretilecek sonuçlar güvenlik kurallarının doğru bir şekilde yönetilmesinde yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Internet has provided several benefits in terms of information sharing. However, Internet is an insecure environment that can cause threats to private networks. As a result, network security becomes a critical issue. One of the important tools used in network security is firewall. Firewalls protect a private network from external threats by restricting network traffic according to predefined security rules. Basically, firewalls apply these rules to each packet that passes over them. Distributed firewalls are a new approach to firewall to overcome some drawbacks of traditional firewalls. Distributed firewall design is based on the idea of enforcing the policy rules at the endpoints rather than a single entry point to network. Management of policy rules is a critical issue in both traditional and distributed firewalls. We propose a monitoring application for distributed firewall policies to keep track of actions (create, read. update, delete) performed on policy rule set. The resulting data produced by the monitoring application will be very helpful in policy management process.