Kaolinitik bir kilin sinterleşme özelliklerinin incelenmesi
Investigation of sintering properties of a kaolinitic clay
  1. Tez No: 232978
  2. Yazar: ABDULLAH DEVRİM PEKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Safsızlık olarak mika, feldspat ve kuvars içeren kaolinitik bir kilin morfoloji, faz değişimi, büzülme, yoğunluk ve gözeneklilik gibi bazı fizikokimyasal özelliklerinin sinterleşme sıcaklığı ile değişiminin incelenmesi bu çalışmanın amacı olarak öngörülmüştür. Toz haline getirilen kilden tek yönlü bir pres ile 160 MPa basınç uygulanarak 4 cm çapında peletler hazırlanmıştır. Pişirme sıcaklığı 900 ? 1200 ?C ve her bir sıcaklık için pişirme süresi 20 ? 120 dakika arasında değiştirilmiştir. Ham kil yanında pişirilen peletler X-ışınları difraksiyonu (XRD) ve taramalı elektron mikroskopi (SEM) teknikleri ile incelenmiştir. Pişirilen örneklerin çapları ölçülerek büzülmelerinin zaman ve sıcaklıkla değişimleri tartışılmıştır. Aynı tabletlerin görünen ve gerçek yoğunlukları sırayla Hg ve He-piknometreleri ile ölçülmüştür. Bu yoğunluklardan gözenekliliğe geçilmiştir. Büzülme, yoğunluk ve gözenekliliğin, pişirme süresi ve pişirme sıcaklığı ile değişimleri belirlenerek sinterleşme olgusu tartışılmıştır. Bu parametrelerin zamanla değişimlerinden, çeşitli sıcaklıklardaki, sinterleşme hız sabitleri ve aktivasyon enerjisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, investigation of change of some physicochemical properties such as morphology, phase change, shrinkage, density and porosity by means of sintering temperature of a kaolinitic clay that contain mica, feldspar, and quartz as impurities. 4 cm diameter pellets were prepared by using uniaxial press at 160 MPa from powder clay. Firing temperature is 900 ? 1200 ?C and soaking time was changed between 20 ? 120 minutes for each temperature. Not only raw clay but also fired pellets were investigated by X-ray diffraction (XRD) and scanning electron microscopy (SEM) techniques. Measuring of fired pellets? diameter, the change of shrinkages by temperature and time was discussed. Also bulk and real densities of pellets were measured by Hg and He-picnometers. Porosities of pellets were estimated from bulk and real densities. Variation of shrinkage, density, and porosity by firing temperature and time were determined and these data were used for explaining of sintering phenomenon. Sintering rate constant and activation energy was estimated from changing these parameters with time at various temperatures.