Ornizadol'ün elektrokimyasal davranışı ve adsorptif sıyırma yöntemleriyle tayini
Electrchemical behaviors of ornidazole and its adsorptive stripping determination
  1. Tez No: 232977
  2. Yazar: ŞENOL TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada antibakteriyel, antiprotozoan ve antikanser etkiye sahip ornidazol'ün elektrokimyasal davranışı, asılı cıva damla elektrotta (HMDE), Britton-Robinson tampon (pH 5) ortamında dönüşümlü voltametri (CV) ve sabit potansiyelli kulometri (BE) yöntemleri ile incelendi. Ornidazol'ün indirgenme reaksiyonunda aktarılan elektron sayısı, difüzyon katsayısı, adsorpsiyon özellikleri belirlendi. Ornidazol'ün elektrokimyasal davranışına bağlı olarak, diferansiyel puls adsorptif sıyırma voltametrisi (AdsDPV) ve kare dalga adsorptif sıyırma voltametrisi (AdsSWV) ile yöntem geliştirildi. AdsDPV ve AdsSWV teknikleri ile elde edilen pik akımı-derişim grafiklerinden doğrusallık aralığı AdsDPV için 8×10-7 - 1×10-5 mol l-1 ve AdsSWV için 8×10-7 - 1×10-5 mol l-1 belirlendi. Bu grafiklerden yararlanılarak belirlenen sınırı ve kantitatif alt tayin sınırı hesaplandı. Uygulanan voltametrik yöntemin doğruluk ve kesinliğini kontrol etmek amacı ile ilaç tabletlerinden ornidazol'ün geri kazanım çalışmaları yapıldı. Geliştirilen yöntem ile elde edilen sonuçlar kaynaklardaki spektrofotometrik yöntem sonuçları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, electrochemical behaviors of ornidazole, which posses antibacterial, antiprotozoan and anticancer activity, was investigated on hanging mercury drop electrode (HMDE) in Britton-Robinson buffer (pH 5) by cyclic voltammetry (CV) and controlled-potential coulometry (BE). The number of electron transferred in the reduction of ornidazole and diffusion coefficient and adsorption properties were determined as the related to electrochemical behavior of ornidazole, the method was developed by differential pulse adsorptive stripping voltammetry and squarewave voltammetry techniques. Linearity range (for AdsDPV 8×10-7 - 1×10-5 mol l-1; for AdsSWV 8×10-7 - 1×10-5 mol l-1) was determined from peak current-concentration curves which obtained AdsDPV and AdsSWV technigues limit of detection and limit of quantitation were calculated using these curves. In order to check accuare and precision of applied voltametric method, recovery experiments of ornidazole was carried out from the drug tablets. The results obtained by the developed method were compared with a spectrophotometric method in the literature.