Comparison of predicted and observed block failures in haulageways of a chromite mine
Bir kromit madeninde beklenen ve gözlenen blok düşmelerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 23299
  2. Yazar: MAHMUT CELAL ZEYTİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT TUTLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZ BİR KROMİT MADENİNDE BEKLENEN VE GÖZLENEN BLOK DÜŞMELERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI ZEYTİNO?LU, M. Celal Yüksek Lisans Tezi, Maden İşletme Anabilin» Dalı Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Levent TÜTLUO?LU Şubat 1992, 115 Sayfa Süreksizlikleri ve onların kaya bloklarının düşmesi üzerindeki etkisini belirlemek için, Sori (Alacakaya, Elazığ) bölgesinde yeralan kromit cevheri 'üzerine bir araştırma yapılmıştır. Söz konusu araştırma, süreksizliklerin ölçülmesi ve toplanan verilerin paket bilgisayar programına aktarılması çalışmalarını içermektedir. Eldeki bilgilerin istatistiksel değerlendirilmesi sonucu, önemli eklem takımları ve faylar belirlenmiştir. Süreksizlikler sonucu meydana gelen kaya blok hareketleri zaman içinde ölçülmüştür. Düşmüş blok boyutları ve düşmelere sebep olan etkili süreksizlik sistemleri belirlenip, eşanlamlı projeksiyon kullanılarak grafiksel teknikle hesaplanan blok boyutları ile karşılaştırılmıştır. Yerinde ölçülen gerçek kaya bloklarını oluşturan süreksizliklerin yönelimleri, bilgisayar çalışması ile elde edilen yönelimlerle karşılaştırılması işlemi benzer kayaç özelliklerine sahip, fakat ayrı büyüklük ve doğrultuda olan üç nakliye galerisinde uygulanmıştır.Sonuçta, grafiksel hesaplamalar, kaya dayanımlarında bazı yanlış anlaşılmalara sebep olmaktadır; çünkü, bu tip analizlerde dolgu malzemesi gibi süreksizlikler için önemli özellikler gözardı edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARISON OF PREDICTED AND OBSERVED BLOCK FAILURES IN HADLAGEWAYS OF A CHROMITE MINE ZEYTtNO?LU, Mahmut Celal M.S. in Mining Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Levent TUTLÜO?LD February 1992, 115 Pages In order to identify the discontinuities and study their impacts on potential rock block falls, an investigation has been carried out in the chromite orebody at Sori area (Alacakaya, Elazığ). During the investigation, discontinuities have been surveyed and the data has been collected and processed with a computer program package. After the statistical treatment of the data, major joint sets and faults have been identified. Rock block movements resulting from the occurrence of discontinuities, are measured in time. Also, fallen block dimensions and related discontinuity systems leading to the collapse are determined. These observed blocks are then compared to the blocks predicted by a graphical technique using the stereographic projection. Orientation of the discontinuities forming the real rock blocks in site, is compared to the orientations determined from the computer processing. The same procedure is repeated for three haulageways with similar fiixrock mass properties and different sizes and orientations, and then, the results are compared. It is shown that, graphical prediction techniques for the block stability may sometimes be misleading, since some of the important discontinuity properties such as filling, are neglected in such analysis.