An Investigation on the analysis and design of a prosthetic arm
Bir protez kol analiz ve tasarımı üzerine incelemeler
- Tez No: 23300
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
oz BİR PROTEZ KOL ANALİZ VE TASARIMI ÜZERİNE İNCELEMELER TO?AY, Atila Yüksek Lisans Tezi, Makraa Müh. Bölümü Tez Yöneticisi: Prof.Dr. Kemal Özgören Şubat 1992, 128 sahife Bu çalışmada gerçekleştirilebilir, orta etkinlikte bir protez kolun tasannu için gerekli altyapı oluşturulmuştur. Analiz teorik olarak gerçeMeştirilmiş, sonuçlar doğrulama amacı ile benzetimden geçirilmiştir. Doğal kolun hareketlerini gerçekleştirmek için altı serbestlik dereceli bir kol modeli kullamlmıştn-. Kolun kinematiğini ve dinamiğini çözmek amacı ile bir yazılım gehştirilmiştir. Yazılım parametrik ve modüler olarak hazırlandığı için gelecekte ilaveler ve değişiklikler yapmak mümkün olacaktır. Dışarıdan tahriklenen kolun kontrolü bir düğme yastığı ile direkt olarak yapılmaktadır. Basit bir giriş cihazı ile karmaşık bir kolun kontrolünü gerçekleştirmede kullanılmak üzere değişikbağlantı şemaları geUştirilmiştir. Ayrıca bu şemaları bir sayısal bilgisayarda denemek amacı ile bir prototip giriş cihazı gehştirilmiştir. Şemaların özelliklerini karşılaştırmak için performans ölçütleri geçtirilmiş ve yazılımda JoıUanılmıştır. Anahtar Kelimeler : protez kol, protez kolların kinematiği ve dinamiği Bilim Dalı Sayısal Kodu : 625.01.02 IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN INVESTIGATION ON THE ANALYSIS AND DESIGN OF A PROSTHETIC ARM TO?AY, Aula M.S. in Mechanical Eng. Supervisor: Prof.Dr. Kemal Özgören February 1992, 128 pages The necessary framework for the design of a practical, medium performance prosthetic arm is developed in this study. Analysis is performed theoretically, with a simulation of the results for justification purposes. A six degree of freedom manipulator is used to replicate the motions of the natural arm. Kinematics, dynamics and inverse dynamics are formulated and solved numerically for sample cases with the developed software. The software is parametric and modular, allowing for future extensions and modifications. The externally powered arm is commanded by a switch pad as the control input device. Some switching schemes are suggested in order to command a complex arm with a simple input device. A prototype input device is constructed and used to simulate the switching schemes on a digital computer. A performance measure for evaluating the different schemes is suggested and used in the software. Key Words : prosthetic arm, kinematics and dynamics of a prosthetic arm Science Code: 625.01.02 III