Effect of inflation and payment delay on profit margin under unit price contract and the compensation methods
Birim fiyatlı sözleşmelerde, enflasyon ve hakediş ödemelerindeki gecikmelerin müteahhit karı üzerine etkileri ve telafi yöntemleri
- Tez No: 23298
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TALAT BİRGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, İşletme, Civil Engineering, Business Administration
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZ birim fiâtlı sözleşmelerde, enflasyon ve hakediş ödemelerindeki gecikmelerin müteahhit karı üzerine etkileri ve telafi yöntemleri. Abdulrezak Nurhussein Mohamed Yüksek Lisans Tezi, inşaat Mühendisliği Anabilim Dali Tez Yöneticisi : Y. Doç. Dr. Talat BİRGÖNÜL Ocak, 1992, 83 sayfa Bu tezde, birim fiat esasına dayanan sözleşmelerde enflayson ve hakediş geç ödemelerinin müteahhit kâr payına olan olumsuz etkileri; incelenerek, öneri çözümler geliştirilmiştir, öncelikle, enflasyon ve hakediş ödemelerindeki gecikmelerin müteahhit kârına olan etkileri örnek bir olayda incelenerek, rakamsal analizi yapilmiş, daha sonra ise, Türkiye'deki kamu sözleşmelerinde kullanılmakta olan çeşitli eskalasyon yöntemlerinin dezavantajlari belirlenmiştir. Bu çalişma esas alinarak; genelde kullanilmakta olan eskalasyon yöntemlerini iyileştiren ve mevcut birim fiatlarin yerine kullanimi tavsiye edilen öneri bir çözümgetirilmiştir. Sonuç olarak birim fiatli sözleşmelerde telafi yöntemi olarak avans ödeme sistemi önerilmiş ve bu sistemin enflasyon ve geç ödemelerden kaynaklanan kar kaybı karşisindaki avantaj i örnek olayla açiklanmiştir. Anahtar Kelimeler : Enflasyon, Proje Değerlendirme, Prod e Maliyet - Denetimi, Birfm fiat lar, Eskalasyon, Yatirim Analizi. Bilim Dali Kodu : 642.03.02 vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF INFLATION AND PAYMENT DELAY ON PROFIT MARGIN UNDER UNIT PRICE CONTRACT AND THE COMPENSATION METHODS Abdulrezak Nurhussein Mohamed M.S. in Civil Engineering Supervisor: Asst. Prof. Dr. Talat BİRGÖNÜL January, 1992, 83 pages. This thesis deals with the influences of inflation and payment delay on profit margin under unit price contract and explores possible solutions to these problems. First, the effect of inflation and payment delay on profit margin have been quantitatively analyzed and is demonstrated with a case study. Later, the different contractor's compensation methods which are utilized in various public projects in Türkiye have been critically reviewed; based upon the review, a method, is presented which improves the generally practiced escalation methods and is recommended to be used instead of the existing unit, prices. Finally, an advance payment is proposed to be used as a iiicompensation method with the existing unit price contract system and its ability in compensating the erosion of payment due to inflation and payment delay have been clearly illustrated with case study. Key words : Inflation, Project evaluation, Project Cost-Control, Unit Prices, Price escalation, Investment Analysis. Science Code : 624.03.02 iv