Çankırı ili (Insecta: Hymenoptera: Vespoidae) vespidea türleri üzerine faunistik araştırmalar ve ekolojik gözlemler
The faunistic studies and ecological observations on (Insecta: Hymenoptera: Vespoidea) species of Çankırı
- Tez No: 232993
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLA TÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışma, 2007 yılı Haziran ve Ağustos ayları arasında Çankırı ilinden toplanan 681 Vespidae (Insecta: Hymenoptera) örneğine dayanmaktadır. Çalışma sonucunda Vespinae alt familyasına ait altı tür: Vespa orientalis (Linnaeus, 1771), Vespa crabro crabro (Linnaeus, 1758), Vespula (Paravespula) germanica (Fabricius, 1793), Vespula vulgaris (Linnaeus, 1758), Dolichovespula sylvestris (Scopoli, 1763), Dolichovespula omissa (Bischoff, 1931) ve Polistinae alt familyasından 3 tür: Polistes (s.str.) gallicus (Linnaeus, 1767), Polistes (s.str.) nimpha (Christ, 1791), Polistes dominulus (Christ, 1791), tespit edilmiştir. Tespit edilen Vespa orientalis (Linnaeus, 1771), Vespa crabro crabro (Linnaeus, 1758), Vespula (Paravespula) vulgaris (Linnaeus, 1758); Dolichovespula sylvestris (Scopoli, 1763), Dolichovespula omissa (Bischoff, 1931), Polistes (s.str.) gallicus (Linnaeus, 1767); Polistes (s.str.) nimpha (Christ, 1791), Polistes dominulus (Christ, 1791), türleri Çankırı ili Hymenoptera faunası için yeni kayıttır. Bu çalışmada, saptanan taksonlar için teşhis anahtarları düzenlenerek, dikey ve yatay dağılışları, Türkiye ve Dünya'daki yayılışları ekoloji ve fenolojileri verilmiş, elde edilen sonuçlar sistematik, faunistik ve ekolojik açıdan değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is based on 681 specimens of Vespidae (Insecta: Hymenoptera) collected from Çankırı Province and its districts in 2007 between Jun and Agust. At the end of the study, 6 species belonging to Vespa orientalis (Linnaeus, 1771), Vespa crabro crabro (Linnaeus, 1758), Vespula germanica (Fabricius, 1793), Vespula vulgaris (Linnaeus, 1758) Dolichovespula sylvestris (Scopoli, 1763), Dolichovespula omissa (Bischoff, 1931) and 3 species belonging to Polistinae subfamily: Polistes (s.str.) gallicus (Linnaeus, 1767), Polistes (s.str) nimpha (Christ, 1791); Polistes dominulus (Christ, 1791). All of this species subspecies identifıed are also Vespa orientalis (Linnaeus, 1771), Vespa crabro crabro (Linnaeus, 1758), Vespula vulgaris (Linnaeus, 1758) Dolichovespula sylvestris (Scopoli, 1763), Dolichovespula omissa (Bischoff, 1931), Polistes (s.str) gallicus (Linnaeus, 1767); Polistes (s.str) nimpha (Christ, 1791); Polistes (s.str) dominulus (Christ, 1791); new recorded to the fauna of Çankırı province. In this study, keys were prepared for the taxa veıtical and horizontal distrubitions, geographic records for Turkey and world, ecologies and phenologies were given. Results were discussed from the systematic, faunistic and the ecological standpoint.