Salicornia, Sarcocornia ve Arthrocnemum cinslerinin (Chenopodiaceae) Türkiye taksonomik revizyonu
Taxonomic revision of genera; Salicornia, Sarcocornia and Arthrocnemum (Chenopodiaceae) in Turkey
- Tez No: 232992
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER YURDAKULOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de bulunan Salicornia L., Sarcocornia A. J. Scott ve Arthrocnemum Moq. cinslerine ait türlerin morfolojik, karyolojik, biyocoğrafik özelliklerinin ve filogenetik ilişkilerinin tanımlanması amaçlanmıştır. Araştırmalar sonucunda Türkiye Florasında verilen Salicornia fragilis P. W. Ball & Tutin, Salicornia europaea L. ve Sarcocornia fruticosa (L.) A. J. Scott türlerinin ülkemizde bulunmadığı tespit edilmiştir. Türkiye Florasında ülkemizde olmasının muhtemel olduğu belirtilen Salicornia dolichostachya Moss. ve S. patula Duval-Jouve nın varlığı doğrulanmıştır. S. acetaria Pall. subsp. acetaria ve S. emerici Duval-Jouve ülkemizden yeni kayıt olarak verilmiştir. Bunların dışında Sarcocornia moniliformis, Salicornia crassa, S. perennans subsp. anatolica, S. kadereitii, S. vuralii, S. acetaria subsp. piirainenii, S. acetaria subsp. turcica, S. palasiana subsp. palasiana, S. palasiana subsp. lahonderei¸ S. yurdakulolii, S. freitagii, Sarcocornia x zeybekii taksonları bu çalışma neticesinde bilim dünyasına tanıtılmıştır. Bu türlerin kromozom sayıları tespit edilmiş, filogenetik ilişkileri rDNA ETS dizileri ve genomik AFLP varyasyonları temel alınarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine morphological, karyological and biogeographical characteristics and phylogenetic relationships of the species of Salicornia L., Sarcocornia A.J.Scott and Arthrocnemum Moq. genera in Turkey. According to the results forms the basis of the study, Salicornia fragilis P.W.Ball & Tutin, Salicornia europaea L. and Sarcocornia fruticosa (L.) A.J.Scott that were given in Flora of Turkey are not present in Turkey. In addition presence of Salicornia dolichostachya Moss. and S.patula Duval-Jouve which were mentioned doubtfully in former studies were confirmed for Turkish Flora. S. acetaria Pall. subsp. acetaria and S. emerici Duval-Jouve are new records for Turkish Flora. Following taxa described as new for science: Sarcocornia moniliformis, Salicornia crassa, S. perennans subsp. anatolica, S. kadereitii, S. vuralii, S. acetaria subsp. piirainenii, S. acetaria subsp. turcica, S. palasiana, S. palasiana subsp. lahonderei, S. yurdakulolii, S. freitagii, Sarcocornia x zeybekii. Chromosome numbers of these taxa were determined. Phylogenetic relotionships of these taxa were explained based on molecular analysis such as rDNA ETS sequence data and genomic AFLP variations.